Italský premiér Berlusconi si udržel důvěru poslanců

Vláda italského premiéra Silvia Berlusconiho znovu ustála hlasování o důvěře. Musela o ni poslance požádat kvůli úternímu, nerozhodnému výsledku hlasování o konečném rozpočtu za loňský rok. Při obvykle rutinní záležitosti chyběli v úterý například Umberto Bossi, který vede koaliční Severní Ligu, nebo ministr financí Giulio Tremonti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italský premiér vlády Silvio Berlusconi

Italský premiér vlády Silvio Berlusconi | Zdroj: ČTK

Za dobu své vlády žádal poslance o důvěru premiér Berlusconi už třiapadesátkrát. Jako v předchozích případech se povedlo kontroverznímu politikovi uspět i dnes. Poslanecká sněmovna potvrdila vládě důvěru většinou 316 hlasů. 301 poslanců hlasovalo proti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Berlusocni.mp3

Jak upozorňuje spolupracovník Českého rozhlasu v Itálii Josef Kašpar, Berlusconi za výsledek bojoval až do konce a rozhodně nebyl jasný předem.

„Berlusconi se různými sliby snažil poslance přemluvit, aby jeho vláda vydržela ještě několik měsíců,“ uvedl pro Rádio Česko Kašpar.

"Italský premiér doufá, že vítězstvím získal čas na prosazení opatření omezující justici, která by pomohla k dalšímu pokračování jeho vlády," vysvětlil Kašpar.

Situaci Berlusconimu stěžovala opozice. Její poslanci se odmítli účastnit čtvrtečního prohlášení předsedy vlády a chyběli také při pátečních projevech. Do auly tak dorazili až před samotným hlasováním.

„Podle názoru opozice měla vláda rezignovat už v úterý, kdy byla při hlasování o bilanci státního rozpočtu poražena, což se stalo vůbec poprvé v dějinách,“ upozornil Kašpar.

Krize uvnitř vlády

Udržením důvěry poslanců ovšem nemá italský premiér vyhráno.

„To obtížné přichází pro Berlusconiho až teď,“ řekl Kašpar a dodal: „Sejde se vláda, která má rozhodnout o požadavcích EU a Evropské centrální banky, která mají zlepšit ekonomickou situaci v zemi.“

Kabinet ovšem ochromují vzájemné rozepře. Ostatním ministrům se nelíbí způsob fungování ministerstva financí, vnitra a národní obrany. Škrty ministra financí totiž výrazně zasáhly do chodu ostatních resortů a ministerstvo životního prostředí přišlo téměř o 90 % svých prostředků.

"Ministryně Prestigiacomo říká, že za těchto okolností je lépe ministerstvo úplně zrušit," dodal Kašpar.

V Římě se po hlasování chystají vehementně protestovat proti současné vládě antiglobalisté, sociální centra a radikální levice. Celý Řím je už dnes pod kontrolou policie.

Pavel Cyprich, Markéta Březinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme