Kočner měl nechat sledovat Kuciaka a další novináře. Najal si bývalého šéfa kontrarozvědky, píše Denník N

Kontroverzní slovenský podnikatel Marian Kočner si před více než rokem najal bývalého šéfa civilní kontrarozvědky SIS Petera Tótha na sledování nejméně pěti slovenských novinářů, včetně reportéra Jána Kuciaka, který byl letos v únoru spolu s přítelkyní zavražděn. Napsal to v pondělí slovenský list Denník N, podle kterého to Tóth potvrdil při výslechu na policii. Tóth ale tyto informace popřel.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský podnikatel Marián Kočner

Slovenský podnikatel Marián Kočner | Zdroj: Profimedia

Z dřívějších nepotvrzených zpráv médií vyplývá, že vraždu Kuciaka si objednal právě Kočner, jenž podle dostupných informací v případu dosud obviněn nebyl.

Podle listu Tóth na policii vypověděl, že pro Kočnera za odměnu sledoval nejen Kuciaka, ale i Kuciakova kolegu z portálu Aktuality.sk, jakož i reportéry listu Denník N, Sme, dále šéfredaktora jednoho časopisu a další nejmenované novináře. Tóth se prý sám přihlásil na policii po zadržení čtyř osob, které policie na konci září obvinila v případu Kuciakovy vraždy.

Muž z policejního portrétu zveřejněného v souvislosti s vraždou novináře Kuciaka spáchal sebevraždu

Číst článek

Tóth zmiňované informace nejprve nekomentoval. „Nemám k tomu žádné stanovisko, nezajímá mě, co napsal Denník N,“ uvedl v reakci Tóth listu Sme, ve kterém v 90. letech pracoval jako novinář. Později ve vyjádření pro slovenská média Tóth sledování novinářů popřel a řekl, že ve vyšetřovacím spisu se nenachází výpověď s jeho jménem a podpisem.

Nic skandálního

Ze sledování novinářů Tóth podle Denníku N vyhotovoval fotografie a videa. Policistům prý řekl, že o novinářích nezjistil nic skandálního a že objednávku zadal Kočner z důvodu přípravy diskreditační kampaně o reportérech.

Šéf zavražděného Jána Kuciaka: Jsem optimista. Věřím, že policie může být na stopě pachatele

Číst článek

Kuciak ale i další slovenská média v minulosti opakovaně psala o Kočnerových podezřelých obchodních transakcích. Podnikatel je od konce letošního června ve vazbě kvůli podezření z účasti na falšování směnek v hodnotě zhruba 69 milionů eur (1,78 miliardy Kč). Podezřelý je i z daňových deliktů.

Tóth také vypověděl o údajně blízkém vztahu Kočnera s jednou osobou ze zmiňované čtveřice obviněných v případu Kuciakovy vraždy, která je podezřelá jako zprostředkující objednavatelka zločinu.

Kočner loni v telefonickém rozhovoru Kuciakovi řekl, že se o něj a o jeho rodinu bude zajímat a že zveřejní jejich případné přešlapy. List Sme zase letos v květnu napsal, že Kočner sbírá důvěrné informace o jednom z jeho reportérů, který kvůli tomu podal trestní oznámení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme