Japonsko zasáhly další otřesy
Situace v Japonsku se po pátečním zemětřesení a následných tsunami zhoršuje. Komplikuje ji i kritický stav v elektrárně Fukušima 1, poškozené otřesy a následnými explozemi. Východ země dnes opět zasáhlo zemětřesení o síle 6,4 stupnů Richterovy škály.
Epicentrum lokalizovali meteorologové v prefektuře Shizuoka, nedaleko nejvyšší japonské hory Fuji. Otřesy ale pocítili lidé i v hlavním městě Tokiu. V oblasti byly zastaveny vlaky Šinkansen na lince Tokai.
Přímo v Japonsku je i náš zpravodaj Robert Mikoláš.
Zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu v Japonsku Robert Mikoláš mluví ve Zprávách o čtvrté o aktuální situaci.mp3
„Sedím ve vlaku Shinkanzen, který míří z Tokia a teď právě stojíme kvůli zemětřesení, už podruhé od chvíle, kdy se otřásla zem. Vlak se pokaždé zcela zastavil a vypnul se elektrický proud. Teď jsme zhruba sto kilometrů od Tokia a opět kontrolují koleje,“ řekl ve Zprávách od čtvrté zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu v Japonsku Robert Mikoláš.
Česká armáda ještě dnes vypraví do Japonska dva letecké speciály. Ty mají přivézt výpravu České filharmonie i další české občany, kteří chtějí odcestovat z ostrovní země zpět do vlasti.
Japonci se připravují na možnou nukleární katastrofu
Už tak vážná situace v japonské jaderné elektrárně Fukušima se dnes ještě ztížila. U reaktorů 2 a 4 nastaly výbuchy a v reaktoru 4 navíc po určitý čas hořela nádrž s vyhořelým palivem. Radioaktivita přitom unikala přímo do ovzduší a úroveň radiace u elektrárny přinejmenším dočasně 'výrazně stoupla'. Největší nezabezpečí teď představuje čtvrtý blok. Ten byl sice už před zemětřesením mimo provoz, stále je v něm ale žhavé vyhořelé palivo.
Situace je o to horší, že radioaktivní materiál není uzavřený v relativně bezpečném reaktoru, ale je v chladícím bazénu mimo něj. Podle některých zpráv se voda vaří a její hladina klesá. Provozovatel elektrárny navíc nemá podle agentury Kyodo žádné prostředky, jak do bazénu dostat další vodu.
„O vážnosti situace svědčí i to, že z jaderné elektrárny Fukušima už bylo odvoláno i zbývajících padesát zaměstnanců. Experti v této souvislosti mluví o nejčernějších scénářích s tím, že případnou explozi by nikdo v okruhu dvou set kilometrů nepřežil. Metropole Tokio se nachází na takzvané hraně, tedy ve vzdálenosti 250 kilometrů,“ řekl Robert Mikoláš.
Havárie několika reaktorů v japonské jaderné elektrárně Fukušima, především v jejím čtvrtém bloku, kde stoupá radiace, zneklidňují Evropskou unii. Eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger svolal do Bruselu mimořádnou schůzku expertů na jadernou energii.
