Ministerstvo zahraničních věcí nemohlo zajistit bezpečnost českých záchranářů v zemi, kde probíhá občanská válka. Do Myanmaru ale poslalo příspěvek ve výši pěti milionů korun.
„Máme na místě partnerské místní organizace, které už zjišťují potřeby v daných lokalitách. Zároveň jsou napojeny na komunitní organizace,“ popisuje regionální ředitelka Člověka v tísni pro Asii.
Přes 1600 mrtvých, stovky zraněných, zřícené domy a poškozené silnice, taková je zatím bilance po pátečním zemětřesení v Myanmaru. Do záchranných akcí by se mohli zapojit i čeští hasiči.
Předchozí bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2300 zraněných. Představitelé myanmarské vojenské junty se v sobotu obrátili na mezinárodní společenství se žádostí o pomoc.
„Všichni čeští občané, kteří trvale žijí v Myanmaru, jsou v pořádku,“ řekl v rozhovoru pro Radiožurnál vedoucí českého zastupitelského úřadu v Rangúnu Petr Starý.
Radim Chomič byl v Bangkoku zrovna v době, kdy ho zasáhlo silné zemětřesení. Pro Radiožurnál a iROZHLAS.cz popisuje, jak silné byly otřesy a co způsobily.
Neipyijto (Myanmar)/Bangkok||ČTK|Zprávy ze světa|Aktualizujeme
Vojenská junta v Barmě v minulosti omezovala přístup humanitární pomoci do určitých regionů. „Máme přes tři miliony vysídlených lidí, kteří nedostávají žádnou pomoc,“ říká ředitelka Barmského centra.
Epicentrum zemětřesení se nacházelo v Myanmaru u města Mandalay, které leží zhruba 3,5 hodiny cesty autem severně od metropole Neipyijto. Ohnisko otřesů leželo deset kilometrů pod povrchem.
Ohnisko leželo v hloubce 21 kilometrů a přibližně 160 kilometrů od nejbližšího osídlení na pevnině. Podle Tichomořského střediska pro varování před cunami nebylo vydáno žádné varování před cunami.
Oblast kolem Nového Kostela nebo Lubů u Chebu je charakteristická výskytem častých zemětřesných rojů. I ty nejsilnější otřesy mají ale obvykle magnitudo do tří stupňů.
Jestli jde o začátek většího zemětřesného roje, není ještě v současné době možné odhadnout. Nicméně tím, že otřesů, i slabších bylo za poslední den mnoho, jde minimálně o malý zemětřesný roj.
Stovky obyvatel Neapole strávily noc v ulicích a ve svých autech. Popraskaly také zdi budov. Po hlavním zemětřesení následovalo ještě několik dalších slabších otřesů.
„Seizmická aktivita nadále vykazuje postupný pokles, a to jak z hlediska počtu otřesů zaznamenaných za den, tak jejich maximální síly,“ uvedli v pondělí experti z aténské univerzity.
Přes 7500 otřesů za týden, to je statistika z řeckého ostrova Santorini. Úřady tam kvůli neustávajícím zemětřesením vyhlásily výjimečný stav, který potrvá do začátku března.
Řecko patří k zemím Evropy s největším rizikem zemětřesení kvůli své poloze na rozhraní tektonických desek. Před zvýšenou seismickou aktivitou varovalo už v neděli české ministerstvo zahraničí.
Ve Vojtanově došlo k rojovému zemětřesení. Obyvatelé zaznamenali dva otřesy, seizmologové ale dalších několik desítek. Podle seizmoložky Geofyzikálního ústavu AV Jany Doubravové je to netypické.
Ničivá katastrofa si vyžádala téměř 230 tisíc obětí. V Indickém oceánu tou dobou neexistoval systém varování před tsunami, protože většina zemětřesení je v Tichém oceánu, kde už takový systém byl.
Podle ruské státní agentury TASS otřesy o síle sedmi stupňů byly zaznamenány v Tichém oceánu, 108 kilometrů jihovýchodně od města Petropavlovsk-Kamčatskij. Zatím nejsou žádné zprávy o raněných.
Východní pobřeží Tchaj-wanu v pátek zasáhlo druhé silné zemětřesení za poslední den, nezpůsobilo však žádné škody. Úřady přesto varují před dalšími otřesy, které očekávají v dalších dnech.
Později byla všechna varování před tsunami zrušena s výjimkou prefektury Mijazaki. Silné otřesy narušily dopravní služby a zrušeno bylo několik místních letů.
Na vině podle soudu nebyly úřady, ale nezodpovědné chování těchto mladých lidí, informovala v pondělí agentura ANSA. Rodiny tak nyní musí zaplatit 14 000 eur (asi 350 000 Kč) za soudní výlohy.