Brexit za 90 sekund. Britský ministr vysvětloval japonským školákům, proč chce jeho země z unie
Vysvětlit brexit za 90 sekund se tento týden při setkání s japonskými středoškoláky pokusil britský ministr zahraničí Jeremy Hunt. Mnohé členské země Evropské unie by podle něj rády viděly proměnu v uskupení podobné Spojeným státům, avšak „Británie má jiný pohled“. Brexit ale neznamená zásadní změnu britské povahy, řekl Hunt.
„Chceme změnit náš právní vztah k EU, protože mnoho zemí v EU, jejich vize je taková, že by chtěly, aby se z Evropy stala jedna země jako Spojené státy americké, a mají za to, že Evropa může takto být silnější,“ řekl britský ministr studentům jedné tokijské střední školy před pondělním setkáním s japonským premiérem Šinzó Abem.
„Ale Británie má jiný pohled na své vlastní dějiny, vždycky chceme zůstat zcela nezávislí,“ citují dále Hunta britská média. Nezávislost ovšem podle šéfa britské diplomacie neznamená, že by Británie nezůstala otevřená cizincům a jiným kulturám. Tak tomu podle jeho slov je už stovky let a tak tomu bude i nadále.
„Chceme zůstat nejlepšími přáteli s našimi sousedy v Evropě... Není to změna britské povahy,“ uzavřel ministr zahraničí. „Změna právního vztahu“ s EU podle něj v dlouhodobém horizontu způsobí, že „Británie i EU se budou cítit pohodlněji, protože máme rozdílné vize“ o směřování evropského bloku.
Britové v roce 2016 v referendu poměrem 51,9 ku 48,1 procenta hlasovali pro odchod z unie po kampani, v níž se hovořilo zejména o ukončení volného pohybu osob či o obnovení kontroly nad vlastními zákony a financemi. Hunt před plebiscitem podporoval setrvání v EU, odvolání brexitu ale stejně jako zbytek britské vlády odmítá.
Po druhém odkladu dohodnutém se zbytkem EU je nyní termín britského odchodu stanoven na 31. říjen. Britský parlament má tento týden velikonoční prázdniny a politici se tak brexitem začnou opět naplno zabývat až za týden.
I v těchto dnech by nicméně měla pokračovat jednání mezi vládou a opozičními labouristy, média si ale žádný průlom neslibují. Větší pozornost se upíná k začínajícímu souboji o vedení Konzervativní strany, přičemž jako jeden z favoritů je zmiňován i šéf diplomacie Hunt.