Brexit se znovu posouvá, tentokrát na konec října. Britové se ale musí zúčastnit eurovoleb

Ani 29. březen, ani 12. duben. Brexit se znovu posouvá. Tentokrát na 31. října. Země Evropské unie ve středu vyhověly britskému požadavku o odklad. Shodly se ale na pozdějším termínu, než o jaký Spojené království původně žádalo. Dění v Bruselu sleduje zpravodaj Radiožurnálu.

Brusel (Aktualizováno: 6:28 11. 4. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Theresa Mayová na summitu v Bruselu

Britská premiérka Theresa Mayová na summitu v Bruselu | Foto: Susana Vera | Zdroj: Reuters

Na datu se krátce po středeční půlnoci na mimořádném summitu v Bruselu shodli šéfové států a vlád 27 zemí evropského bloku. 

Termín 31. října je kompromisem. Většina zemí si přála až roční odklad, Francie naopak původně nechtěla slyšet o pozdějším termínu než květnu. Právě 31. říjen ale má určitou logiku, je to současně konec mandátu současné Evropské komise.

Předseda Evropské rady Donald Tusk na twitteru uvedl, že s novým termínem souhlasila i britská premiérka Theresa Mayová. 

EU27/UK have agreed a flexible extension until 31 October. This means additional six months for the UK to find the best possible solution.

01:57 – 11. 04. 2019

3306 11461

„Tento odklad je pružný, jak jsem doufal, ale o něco kratší, než jsem očekával. Přesto je dostatečný, aby bylo možné najít nejlepší řešení. Prosím, nepromarněte tento čas,“ vzkázal Tusk, který je podle svých slov s výsledkem spokojený.

Britská strana podle něj může nejen ratifikovat smlouvu, ale také přehodnotit celou svou strategii okolo brexitu. Připomněl také, že až do konce října má také Británie stále možnost svou žádost o odchod zcela stáhnout.

Velká Británie ale může s Evropské unie odejít i dříve, a to v případě ratifikace brexitové dohody. Znovu se o ní ale vyjednávat nebude.

Buď volby, nebo 1. červen

Irský premiér Leo Varadkar na twitteru následně napsal, že se státy sedmadvacítky k dění kolem brexitu vrátí na řádném summitu na konci června, a pokud Británie neuspořádá na konci května eurovolby, odejde brexitem bez dohody k 1. červnu.

Eurovolby by v Británii vyhráli opoziční labouristé. Strana euroskeptika Farage by byla třetí

Číst článek

Český premiér Andrej Babiš z hnutí ANO doufal v delší odklad, po osmihodinovém jednání jej ale uvítal. „Je to si myslím dostatečný čas na to, aby se skutečně už Velká Británie rozhodla, co vlastně chce. To je hlavní problém. Je to kompromis, který se hledal těžko,“ řekl novinářům. Znovu si také posteskl, že se od britské premiérky nedozvěděl nic nového.

Některé unijní státy se ale obávají, aby Spojené království delší odklad nezneužilo. Půlroční odklad znamená, že bude Velká Británie členem Evropské unie i v době, kdy se bude sestavovat příští Evropská komise nebo dlouhodobý rozpočet. Unijní státy se proto shodly, že se Spojené království musí zdržet aktivit, které by mohly fungování unie ohrozit.

Podle diplomatických zdrojů navíc europarlament možná nebude čekat na Londýn a příští týden za EU brexitovou dohodu ratifikuje, a to s upraveným termínem vystoupení. 

Evropský parlament možná nebude čekat na Velkou Británii a příští týden za EU ratifikuje brexitovou dohodu s upraveným termínem vystoupení. Příští schůze je totiž poslední před volbami - diplomatické zdroje. @Radiožurnál @iROZHLAS.cz @Český rozhlas Plus

05:09 – 11. 04. 2019

3

Viktor Daněk, dbr, per Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme