Británie řeší podobné problémy jako Česko – rekordní inflaci, ekonomickou krizi, drahé bydlení. Nový ministr financí Jeremy Hunt, ale zatím oznámil jen to, jak je řešit nebude.
Britský kabinet zruší téměř všechny plánované daňové škrty, které představila vláda Trussové a které znepokojily trhy. Poté, co to oznámil britský ministr financí, kurz libry oproti dolaru vzrostl.
„Dnes jsem zajistila ekonomickou stabilitu. Jeremy Hunt sdílí moji vizi nízkých daní a ekonomického růstu. Uvědomujeme si, že kvůli potížím na trzích musíme tuto vizi naplnit jinak,“ řekla Trussová
O post končícího Borise Johnsona se bude ucházet osm kandidátů. Oznámil to dnes Graham Brady, předseda Výboru 1922, který sdružuje většinu konzervativních poslanců.
Za favorita na pozici nového lídra konzervativců byl podle průzkumů i podle sázkových kanceláří považován ministr obrany Wallace. Ten ale oznámil, že kandidovat nebude.
Podle dokumentu, který vydali zákonodárci, Velká Británie svými opatřeními více reagovala na pandemii, než že by se snažila dělat preventivní opatření.
Zatímco evropské státy přistupují k drakonickým opatřením, aby epidemii co nejvíce zpomalily, vláda Borise Johnsona se rozhodla jít jinou cestou. Londýn čelí kritice.
Příští kampaň bude ze všeho nejvíce připomínat zápas v bahně a do tohoto střetnutí konzervativci chtějí vyslat člověka, který si v populismu a demagogii se svými protějšky nezadá.
Úspěch Borise Johnsona může být považován za úspěch několikatýdenní promyšlené politické kampaně. Především jde ale o vrchol mnohaleté honby za mocí, která započala před více než 40 lety.
Favoritem je bývalý ministr zahraničí Boris Johnson. Už v pondělí ale na protest proti očekávanému Johnsonovu vítězství odstoupil náměstek ministra zahraničí Alan Duncan.
Pro nového premiéra - Borise Johnsona či Jeremyho Hunta - bude kvůli usnesení složitější odchod z Evropské unie vynutit tím, že by ukončil současnou schůzi a novou vyhlásil až po brexitu.
Odstranění administrativních zábran na hranici mezi Severním Irskem a Irskem umožnilo nerušený rozvoj obchodu a bylo také stěžejní částí mírové dohody z roku 1998.
Lídr britských labouristů dosud ve vztahu brexitu vystupoval nejednoznačně. Corbynovou prioritou podle jeho slov nadále zůstávají předčasné parlamentní volby.
Podle Británie je to kvůli aktivní roli obou médií v šíření dezinformací. Cílem akce mezinárodní diskuze a spolupráce na poli svobody médií, čehož se týká i šíření dezinformací.
Britští poslanci i představitelé Evropské unie si podle Johnsona uvědomili, že dohoda je pro obě strany nutná, a budou se tudíž snažit vyhnout bezdohodovému scénáři.
O tom, zda Theresu Mayovou v čele země nahradí Boris Johnson, nebo Jeremy Hunt, rozhodne v korespondenčním hlasování 160 tisíc členů Konzervativní strany.
Jako jasný favorit do ní vstupuje Johnson, který má podle průzkumů mezi řadovými straníky zdaleka největší podporu. Při čtvrtečním hlasování jej podpořilo 160 ze 313 konzervativních poslanců.
Příští hlasování o budoucím vůdci Konzervativní strany se uskuteční v úterý, přičemž hranice pro postup bude činit nejméně 32 hlasů konzervativních poslanců.
Boris Johnson získal podporu 114 z 313 poslanců. Druhý skončil ministr zahraničních věcí Jeremy Hunt s 43 hlasy a třetí ministr životního prostředí Michael Gove s 37 hlasy.
Evropská strana už mnohokrát zopakovala, že o rozlukové smlouvě znovu vyjednávat nebude. Když neustoupila u Mayové, lze si jen těžko představit, že to udělá u některého z jejích nástupců.
Johnson tvrdí, že divoký brexit je lepší variantou než současná dohoda s unií dojednaná Mayovou. Na ní mu vadí hlavně tzv. irská pojistka, kterou by chtěl ze smlouvy z unií odstranit.
Johnson je podle zpravodaje BBC Chrise Masona favoritem i proto, že je považován za člověka schopného porazit ve volbách opozičního lídra Jeremyho Corbyna i europoslance Nigela Farage.