Jídelna jako hangár a 150 tisíc kondomů. Vítejte v olympijské vesnici

Vyspat se, najíst se, odreagovat se. Tyhle základní funkce má splňovat olympijská vesnice, která se na další dny stala útočištěm tisícovek sportovců z celé planety. Ti mají rádi svůj klid, ale několika novinářům své prozatímní příbytky ukázali. Jiří Hošek nám tak svůj dnešní olympijský deník mohl poslat právě z ostře hlídané vesnice ve Stratfordu na východě Londýna.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olympijská vesnice

Olympijská vesnice | Foto: Jiří Hošek

Procházím hlavní jídelnou olympijské vesnice. Ale slovo ‚jídelna‘ je trochu zavádějící, protože si spíš představte hangár pro letadla nebo nějaký výstavní prostor. Docela velkým hitem je třeba karibská kuchyně, velký zájem je o středomořskou kuchyni.

„Tak jako každý, co našel prvního a hezky vypadajícího k snědku, takže jsme měli všichni tak nějak nastejno. Já jsem si to ne moc dobře namíchala, ale jo. To bylo mojí vinou, ne jejich,“ říká kapitánka českých basketbalistek Hana Horáková, která zatím útulnost a přirozenost londýnské vesnice staví nad pekingskou i athénskou zkušenost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Deník zpravodaje ČRo v Londýně Jiřího Hoška si můžete také poslechnout

Podobně to vidí i medailemi ověšená střelkyně Kateřina Emmons: „Vesnice je moc pěkná. Je určitě menší než v Pekingu, ale myslím, že Peking všechny překvapil. Bylo to úžasně veliké. Všude hodně místa. Teď mi to možná přijde takové malinké, ale zase když to srovnám s Aténami, tak tady je všechno připravené, všechno funguje, jak má. Není tady vůbec žádný problém.“

Olympijská vesnice v podstatě vychází z ducha celé londýnské olympiády – nedělat hry na efekt a připravit akci, která bude součástí trvale udržitelného rozvoje. Z olympijské vesnice do budoucna vznikne 2800 bytů, ve kterých budou bydlet úplně obyčejní lidé.

„Je tam vidět, že někde teprve přijdou podlahy, protože někde jsou jenom koberce. Někde i chybí dlaždice. Je vidět, že to mají připravené na to, že po olympiádě to zbytečné zmizí. A pak se to dělá pro to, aby tady mohli lidé bydlet,“ doplňuje Emmons.

Provoz 24 hodin denně

„Ne ne, tady žádnou večerku nemáme. Lidé můžou přijít a odejít, kdy se jim zachce. I jídelna má otevřeno 24 hodin denně," popisuje starosta olympijské vesnice, sir Charles Allen, který doporučuje návštěvu místního nealkoholického pubu jménem The Globe.

„Můžete si zahrát kulečník, počítačové hry a ‚udělat‘ si doslova vlastní hudbu. Máme tady totiž zvukovou laboratoř. Každý večer tu máme zábavný program. Anebo si můžete na trávě udělat piknik nebo barbecue."

Olympijská vesnice | Foto: Jiří Hošek

Pojem ‚odreagovat se‘ má v olympijské vesnici tradičně opředené i divokou erotickou mytologií ještě jeden význam. Boxera Zdeňka Chládka jsem ale otázkou, zda půjde ‚nafasovat‘ jeden nebo vícero ze 150 tisíc připravených kondomů, nenachytal.

„Pro mě to není žádné téma, já mám doma přítelkyni, takže já budu hodný. A jestli dostanu nějaké kondomy, tak je tak možná přivezu domů,“ uzavírá.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme