Jihoafričané mají dost Radovana Krejčíře a organizují petici za jeho vyhoštění

Sousedé Radovana Krejčíře mají dost jeho špatné pověsti a žádají politiky o pomoc. Obyvatelé Johannesburgu, kde uprchlý Čech bydlí, zorganizovali petici za jeho vyhoštění. Opoziční Demokratická aliance chce petici projednávat i v jihoafrickém parlamentu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Když se podíváte okolo, vidíte, že to je nádherná lokalita. A mnohé rodiny tu žijí už po generace. Do zvelebení Bedfordview také investovaly velké prostředky. Teď se ale naší čtvrti kvůli Krejčířovi neřekne jinak než Deadfordview, mluví tedy o nás jako o místu smrti,“ říká napůl smutně a napůl rozhořčeně Michele Clarkeová, místní zastupitelka z Demokratické aliance.

Všude kolem je spousta zeleně, stromů a mezi nimi zděných vil, z nichž největší patří Radovanu Krejčířovi:

Přehrát

00:00 / 00:00

V Bedfordview natáčel zvláštní zpravodaj v Jihoafrické republice Robert Mikoláš

„Lidé už nechtějí, aby jejich čtvrť byla označována jako místo zločinu. Kvůli Krejčířovi si ale takovýto cejch nyní neseme. Média nás spojují s vraždami, střelbou a násilím,“ vysvětluje Michele.

Obyvatelé Bedfordview, tedy její voliči, se na ní obrátili s peticí požadující vyhoštění Krejčíře ze země.

Posledním kamínkem pak prý byla střelba u jeho zastavárny a výbuch bomby právě v Bedfordview:

„Obyvatelé se touto peticí ptají vlády, jak je možné, že je s Krejčířem zacházeno jinak než s ostatními, co jsou v Jihoafrické republice ilegálně. Přicestoval sem přece na falešný pas, je spojovaný s řadou vražd a jeden z vyšetřovatelů o něm dokonce mluví jako o největším gangsterovi v historii jižní Afriky. My ale přece nejsme Divoký západ, i když, pravda, v posledních letech se tu organizovaný zločin hodně rozmohl,“ říká 51letá energická politička z Demokratické aliance a pokračuje:

„My jsme opoziční stranou, velmi silnou, máme křesla v parlamentu a vládneme třeba v Kapském Městě. A dokážeme vyvinout dostatečný tlak na vládnoucí stranu. Nyní počkáme na rozhodnutí soudu, který se bude 9. prosince znovu zabývat žádostí České republiky o vydání Radovana Krejčíře. A pokud se nic nestane, předáme petici v jihoafrickém parlamentu.“

Michele si samozřejmě dobře uvědomuje, že Krejčíř bojuje za to, aby nebyl vydán, všemi prostředky. A hlavně penězi. Dokonale také využívá jihoafrický právní řád, podle kterého musí nejprve skončit projednávání jeho žádosti o azyl.

„Musíme respektovat rozhodnutí soudu, jinak bychom nežili v právním systému. Ale poselství naší petice je jasné, ať už konečně policie začne Krejčíře řádně prošetřovat. Není možné, že si platí policisty a úředníky, kteří ho kryjí. To už není spravedlnost,“ dodává na závěr Michele Clarkeová.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme