Jihoafričané mají dost Radovana Krejčíře a organizují petici za jeho vyhoštění
Sousedé Radovana Krejčíře mají dost jeho špatné pověsti a žádají politiky o pomoc. Obyvatelé Johannesburgu, kde uprchlý Čech bydlí, zorganizovali petici za jeho vyhoštění. Opoziční Demokratická aliance chce petici projednávat i v jihoafrickém parlamentu.
„Když se podíváte okolo, vidíte, že to je nádherná lokalita. A mnohé rodiny tu žijí už po generace. Do zvelebení Bedfordview také investovaly velké prostředky. Teď se ale naší čtvrti kvůli Krejčířovi neřekne jinak než Deadfordview, mluví tedy o nás jako o místu smrti,“ říká napůl smutně a napůl rozhořčeně Michele Clarkeová, místní zastupitelka z Demokratické aliance.
Všude kolem je spousta zeleně, stromů a mezi nimi zděných vil, z nichž největší patří Radovanu Krejčířovi:
V Bedfordview natáčel zvláštní zpravodaj v Jihoafrické republice Robert Mikoláš
„Lidé už nechtějí, aby jejich čtvrť byla označována jako místo zločinu. Kvůli Krejčířovi si ale takovýto cejch nyní neseme. Média nás spojují s vraždami, střelbou a násilím,“ vysvětluje Michele.
Obyvatelé Bedfordview, tedy její voliči, se na ní obrátili s peticí požadující vyhoštění Krejčíře ze země.
Posledním kamínkem pak prý byla střelba u jeho zastavárny a výbuch bomby právě v Bedfordview:
„Obyvatelé se touto peticí ptají vlády, jak je možné, že je s Krejčířem zacházeno jinak než s ostatními, co jsou v Jihoafrické republice ilegálně. Přicestoval sem přece na falešný pas, je spojovaný s řadou vražd a jeden z vyšetřovatelů o něm dokonce mluví jako o největším gangsterovi v historii jižní Afriky. My ale přece nejsme Divoký západ, i když, pravda, v posledních letech se tu organizovaný zločin hodně rozmohl,“ říká 51letá energická politička z Demokratické aliance a pokračuje:
„My jsme opoziční stranou, velmi silnou, máme křesla v parlamentu a vládneme třeba v Kapském Městě. A dokážeme vyvinout dostatečný tlak na vládnoucí stranu. Nyní počkáme na rozhodnutí soudu, který se bude 9. prosince znovu zabývat žádostí České republiky o vydání Radovana Krejčíře. A pokud se nic nestane, předáme petici v jihoafrickém parlamentu.“
Michele si samozřejmě dobře uvědomuje, že Krejčíř bojuje za to, aby nebyl vydán, všemi prostředky. A hlavně penězi. Dokonale také využívá jihoafrický právní řád, podle kterého musí nejprve skončit projednávání jeho žádosti o azyl.
„Musíme respektovat rozhodnutí soudu, jinak bychom nežili v právním systému. Ale poselství naší petice je jasné, ať už konečně policie začne Krejčíře řádně prošetřovat. Není možné, že si platí policisty a úředníky, kteří ho kryjí. To už není spravedlnost,“ dodává na závěr Michele Clarkeová.