Rusko musí zaplatit 50 miliard dolarů bývalým akcionářům Jukosu. Rozhodl o tom nizozemský soud

Odvolací soud v Nizozemsku zamítl odvolání Ruské federace proti arbitrážnímu rozhodnutí, podle kterého země musí vyplatit 50 miliard dolarů (zhruba 1,2 bilionu Kč) bývalým akcionářům nyní již neexistující ruské ropné společnosti Jukos. Informovala o tom v úterý agentura Reuters.

Aktualizováno Amsterdam (Aktualizováno: 12:42 20. 2. 2024) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jukos logo

Jukos byla v minulosti největší ropnou společností v Rusku, akcionáře ale měla i v zahraničí | Foto: Reuters Photographer | Zdroj: Reuters

Verdikt přišel po letech právních sporů u nizozemských soudů ohledně původního rozhodnutí arbitrážního tribunálu v Haagu. Ten v roce 2014 dospěl k závěru, že Rusko porušilo své mezinárodní závazky, protože podniklo kroky, jejichž cílem byl krach firmy Jukos.

Rusko neuspělo s žádostí o odklad vymáhání odškodného za Jukos. Zaplatit má 57 miliard dolarů

Číst článek

Ta byla v minulosti největší ropnou společností v Rusku, akcionáře ale měla i v zahraničí.

Arbitrážní řízení proti Rusku zahájili už v roce 2005 tři velcí akcionáři Jukosu, a to společnosti Veteran Petroleum, Yukos Universal a Hulley Enterprises.

Firmy argumentovaly tím, že Rusko z politických důvodů vzneslo vůči Jukosu daňové požadavky, které nakonec vedly k bankrotu podniku, napsala agentura Bloomberg.

Úterní verdikt odvolacího soudu podle Bloombergu pravděpodobně nepovede k okamžitému vyplacení peněz bývalým akcionářům.

Rusko v minulosti uvedlo, že není povinno požadovanou částku zaplatit.

Soud v Haagu rozhodl, že Rusko musí zaplatit akcionářům Jukosu 50 miliard dolarů. Moskva se odvolá

Číst článek

Hlavním vlastníkem Jukosu byl oligarcha a oponent Kremlu Michail Chodorkovskij. Ten býval i nejbohatším člověkem v Rusku, v roce 2003 byl však zatčen a o dva roky později odsouzen k dlouholetému vězení za daňové úniky a zpronevěru.

Společnost Jukos pak byla rozdělena a zestátněna, většinu majetku získala polostátní společnost Rosněfť, kterou řídil spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina Igor Sečin.

Jukos pak v srpnu 2006 vyhlásil bankrot. Chodorkovskij vyšel z vězení v prosinci 2013, když mu Putin udělil milost. V současnosti žije v exilu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme