Únik chemikálií poblíž Kamčatky zabil většinu života v moři. Surfaři měli potíže se zrakem a zvraceli
Na pobřeží ruského poloostrova Kamčatka kvůli znečištění vody zemřelo až 95 procent mořských živočichů. Podle agentury AFP to uvedl ruský vědec Ivan Ustadov z Kronocké přírodní rezervace. Příčinou ekologické katastrofy, jak incident nazvala organizace Greenpeace, pak mají být chemikálie, které unikly z blízkého podzemního objektu.
Na únik škodlivých látek upozornili na konci září surfaři, kteří po styku s vodou zvraceli a měli problémy se zrakem. Po sociálních sítích později začala kolovat videa, na nichž je vidět velké množství uhynulých ryb, tuleňů a dalších mořských živočichů. Kontaminaci vody potvrdil i guvernér Kamčatky Vladimir Solodov. Organizace Greenpeace poukázala, že k znečištění mohlo dojít již před několika týdny.
Greenpeace: Znečištění moře u Kamčatky je ekologická katastrofa. Lidé mají zdravotní problémy
Číst článek
Potápěči následně tento týden objevili v Avačském zálivu další uhynulé živočichy v hloubce až 15 metrů. Ustadov z Kronocké přírodní rezervace potvrdil, že na pobřeží dochází k „masivnímu umírání mořských živočichů“ a blízko pobřeží jich uhynulo až 95 procent.
„Některé ryby, krevety či krabi jsou stále živí, ale je jich velmi málo,“ řekl vědec po setkání s guvernérem Kamčatky Vladimirem Solodovem.
Únik chemikálií
Ruská pobočka Světového fondu na ochranu přírody v úterý uvedla, že kontaminaci nezpůsobila ropa, jak bylo původně předpokládáno, ale „vysoce toxická látka rozpustná ve vodě“. Ta měla podle Solodova uniknout z nedalekého zařízení Kozelsky, které bylo otevřeno na konci 70. let za účelem skladování chemikálií.
Vyšetřovatelé podle něj na místě našli také přestříhnutý ostnatý drát a pracují s verzí, že příčinou znečištění vody může být lidské zavinění. Ve hře jsou však stále i teorie o přírodních příčinách.
Podle vedoucího ruské odnože Greenpeace Ivana Blokova bylo zařízení nehlídané a „podle oficiálních údajů skladuje až 108 tun pesticidů a jedovatých chemikálií“.
Organizace na místo vyslala vlastní tým, aby situaci nadále monitoroval. „Všechna podmořská krása je nyní šedá a žlutá, jakoby byly ryby uvařeny v horké vodě. Celé dno je pokryto mrtvými těly živočichů,“ uvedl pro server Euronews člen týmu Vasilij Jablokov. Do Moskvy nyní míří vzorky na analýzu.