Studie popisuje jako tři hlavní české fosilní korporace zodpovědné za významný podíl českých skleníkových plynů elektrárenské a teplárenské společnosti spalující hnědé uhlí.
Světové ragby se připojilo ke sportovním organizacím, které se zavázaly, že budou chránit klima. Právě rozehrané mistrovství světa má přitom mezi významnými sponzory ropnou společnost.
V konkrétním sporu mezi Greenpeace a ČEZ dal soud za pravdu ekologům. Vložené záběry jsou v kontrastu s původní atmosférou, zachycují například vytěžené doly nebo lidi zakryté bílou plachtou.
„Odlesňování v Brazílii dosáhlo vrcholu, když se těžilo více než 13 tisíc kilometrů čtverečních, jako v roce 2021. V podstatě nebylo kam ta čísla zvyšovat,“ říká Jan Freidinger.
Evropská unie dává formálně přednost elektrickým vlakům před letadly. Je tomu skoro 40 let, co vyhlásila strategickou podporu železnici jako nejúspornějšímu a nejekologičtějšímu způsobu přepravy.
Rozdíly v Unii jsou velmi výrazné. Největší objem jaderné elektřiny v rámci svého energetického mixu vytváří Francie. Na opačném konci pomyslného žebříčku je Nizozemsko.
Zálohování PET láhví už dnes podle městských samospráv nedává smysl. Pokud by tedy lidé lahve vraceli sami zpět do obchodů, hovoří zástupci firem i měst o zmařené investici.
My masu sbohem nedáváme, jíme ho jak o masopustu, tak po něm, a v éře blahobytu můžeme mít maso i několikrát denně. Jenže extrémní konzumace masa na celé planetě má fatální dopady.
Korálové útesy jsou významné třeba pro vývoj léků na rakovinu a jsou zdrojem obživy pro stamiliony lidí. Kvůli změně klimatu, znečištění a nadměrnému průmyslovému rybolovu ale ve velkém umírají.
Protest byl součástí demonstrací organizovaných skupinami Greenpeace a Extinction Rebellion proti plánovanému rozšíření letiště a proti emisím ze soukromé letecké dopravy.
Důl Turów na česko-polské hranici získal od polských úřadů nové kladné posouzení vlivu těžby na životní prostředí. Polsko tak může povolit těžbu v dole až do roku 2044.
Na rozsudek upozornila organizace Greenpeace. V dole se bude těžit uhlí na základě koncese platné do roku 2026, jejíž legálnost zpochybnilo Česko před Soudním dvorem Evropské unie.
Rozhodnutí bylo vydáno v listopadu 2021, tři měsíce po začátku platnosti limitu v srpnu 2021. Elektrárna považuje jednání ekologů za absurdní. Ministerstvo žalobu zatím neobdrželo.
„V tuhle chvíli Česká republika nemá žádnou představu, jak by evropský cíl měla naplnit. Spolu s hnutím Greepeace jsme představili, jakým způsobem by se toho dalo dosáhnout,“ říká Anna Kárníková.
Mladé lidi od 15 do 35 let znepokojuje změna klimatu mírně častěji než starší respondenty, zároveň jsou vstřícnější k občanským protestům. Vyplývá to z šetření brněnských environmentalistů.
ČEZ chce dosáhnout uhlíkové neutrality hlavně tak, že plánuje zavírat uhelné elektrárny, a naopak budovat obnovitelné zdroje. Výkon bezemisních zdrojů by měl být v roce 2030 šest tisíc megawattů.
Krajský úřad opět schválil elektrárně výjimku z limitů pro rtuť na šest let a pro emise oxidů dusíku na osm let. Proti rozhodnutí se ale odvolalo několik ekologických organizací nebo obec Veltruby.
„Uhelná komise mohla sehrát fundamentální roli ve smysluplném útlumu spalování a těžby uhlí, ale na tuto funkci dnes zjevně rezignovala a svou příležitost promarnila,“ uvedl mluvčí Greenpeace.
Odkdy se Česká republika obejde bez elektřiny z uhlí? Ve hře jsou tři termíny – roky 2033, 2038 a 2043. Který z nich vyhraje? Přečtěte si rozhovor pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.
Jak připomíná AFP, situace se rychle zhoršuje od loňského nástupu prezidenta Jaira Bolsonara k moci. V roce 2018 byly v Amazonii vykáceny lesy na zhruba 5000 kilometrech čtverečních.