Znečistění ovzduší v USA a Kanadě je rekordně vysoké. Nejhorší je situace v New Yorku a Torontu

Miliony hektarů shořelé plochy, tisíce evakuovaných a všudypřítomný dusivý kouř. Kanada zažívá jednu z nejhorších sezon lesních požárů ve své historii. Kvůli dýmu ale mají problémy i v sousedních Spojených státech. New York zahalil temný oranžový opar, úřady tam vyzývají obyvatele, aby znovu nasadili respirátory a roušky.

Ottawa/New York Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Znečistěné ovzduší v New Yorku

Znečistěné ovzduší v New Yorku | Zdroj: Profimedia

Oheň už v Kanadě spálil bezmála čtyři miliony hektarů plochy, což je podle CNN zhruba patnáctinásobek obvykle zničeného území při lesních požárech v zemi.

V zemí nyní hoří víc než 400 lesních požárů. U víc než poloviny z nich se úřady obávají, že je hasiči hned tak nedostanou pod kontrolu, uvedl ve středu kanadský ministr veřejné bezpečnosti Bill Blair.

S největším znečištěním v zemi se potýká Toronto. Kolem půlnoci zaujímalo na portálu IQAir, který mapuje kvalitu ovzduší ve světě, mezi městy s nejvyšší mírou znečištění ovzduší čtvrtou příčku – po New Yorku, Láhauru a Dubaji.

Stanice BBC také informovala, že vzduch ve zmíněné kanadské metropoli a jejím okolí byl cítit „jako při táboráku“. Novinářka BBC News popsala, že když nakrátko vyšla ven, pocítila, že má těžký dech a že vzduch je suchý a štiplavý.

Kanadský premiér Justin Trudeau zdůraznil, že současné špatné ovzduší ohrožuje hlavně rizikové skupiny, jako jsou senioři, nemocní a děti.

Požáry komplikují situaci i v sousedních Spojených státech. Na indexu AQI, pomocí něhož se měří kvalita vzduchu, dosáhlo v New Yorku ve středu večer znečištění ovzduší bodu 413, což znamená nebezpečnou úroveň. Za celou dobu měření se přitom New York podle BBC nikdy nedostal nad bod 174.

Na portálu IQAir byl New York okolo půlnoci středoevropského letního času na první příčce žebříčku měst s nejvíce znečištěným ovzduším. Indická metropole Dillí nebo pákistánské Láhaur na tom byly co do kvality ovzduší výrazně lépe. Podle fotografií z místa nabyl vzduch v New Yorku oranžové barvy.

Požár v kanadské Albertě | Zdroj: Reuters

Rozmezí 151200 na indexu AQI je klasifikováno jako nezdravá úroveň. Pásmo 201300 znamená velmi nezdravou úroveň. Když index vyskočí nad číslo 301, dosahuje znečištění ovzduší nebezpečné úrovně.

Kvalita ovzduší se oproti stavu ze středečního rána naopak zlepšila v hlavním kanadském městě Ottawě, vyplývá podle BBC z údajů kanadského úřadu, který se zabývá měřením znečištění ovzduší. Zatímco ráno hodnotil znečištění na stupnici od jedné do deseti číslem deset, odpoledne místního času už číslem šest, což podle něj znamená „mírné nebezpečí“.

Kateřina Schmiedová, ara, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme