Kanada odškodní oběti násilného asimilačního programu, systém v zemi fungoval přes sto let

Kanadská vláda přislíbila 40 miliard kanadských dolarů (v přepočtu přes 700 miliard korun) jako odškodné dětem a rodinám původních obyvatel, diskriminovaných v programu náhradní péče. Informoval o tom server BBC. Násilný vzdělávací systém, který měl za cíl asimilovat děti indiánů, si vyžádal smrt tisíců z nich. Peníze budou použity na financování dlouhodobých reforem systému péče o děti původních obyvatel i urovnání soudního sporu.

Ottawa Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dobová fotografie z jedné z rezidenčních škol v Kanadě

Dobová fotografie z jedné z rezidenčních škol v Kanadě | Zdroj: Reuters

Federální vláda za způsobenou újmu obětem poskytne více než 700 miliard korun. Částka bude použita k financování dlouhodobých reforem kanadského systému sociální péče o domorodé děti, ale i k urovnání soudního sporu a dvou dalších žalob.

Bití i propichování jazyků jehlami. Nález hrobů s dětskými ostatky oživil temnou minulost Kanady

Číst článek

Odškodnění se týká asi 55 tisíc dětí, násilný asimilační systém fungoval v Kanadě přes sto let. „Rozsah navrhovaného kompenzačního balíčku je důkazem toho, kolik našich dětí bylo odtrženo od svých rodin a komunit,“ komentovala rozhodnutí RoseAnna Archibaldová ze Shromáždění původních národů (Assembly of First Nations, AFN) pro server BBC.

Kanadský tribunál pro lidská práva v roce 2016 rozhodl, že federální vláda poskytla méně peněz do služeb pro děti původních obyvatel Kanady ve srovnání se službami pro „běžné občany“. Kabinetu následně uložil zaplatit 40 tisíc kanadských dolarů (přes 700 tisíc korun) každému dítěti původních obyvatel, které tehdejší asimilační program poškodil.

Letos v září pět let starý verdikt tribunálu potvrdil Nejvyšší soud. Vláda premiéra Justina Trudeaua se proti rozhodnutí odvolala. Poté, co bylo letos objeveno přes 1200 neoznačených hrobů obětí, však kabinet čelil značnému tlaku veřejnosti. V pondělí pak podle agentury Reuters oznámil, že odvolání proti soudnímu rozhodnutí pozastaví.

Státem podporované internátní školy, povinné pro děti původních obyvatel Kanady, fungovaly mezi lety 1874 až 1996. Za tu dobu v nich bylo násilně umístěno asi 150 tisíc dětí, které byly nuceny mluvit anglicky nebo francouzsky a konvertovat ke křesťanství.

Velkou roli ve zřizování a provozu kanadských internátních škol hrály náboženské instituce. Katolická církev byla zodpovědná za provoz až 70 % zařízení.

Ve zmíněných školách děti často trpěly podvýživou a musely čelit psychickému a fyzickému týrání. Šířily se mezi nimi nemoci jako tyfus nebo tuberkulóza, mnohé z nich byly zároveň oběťmi sexuálního násilí. O hrůzných podmínkách vypovídá také fakt, že někteří z potomků původních obyvatel umrzly při pokusu u útěk, zemřeli při požárech nebo spáchali sebevraždu.

Neuzavřená kapitola

Federální vláda už dříve v souvislosti s násilným vzděláváním a asimilací vyplatila tři miliardy kanadských dolarů. Odškodnění poskytly také anglikánské, sjednocené a presbyteriánské církve.

,Rodiny si zaslouží znát pravdu.‘ V Britské Kolumbii se našly ostatky 215 dětí původních obyvatel Kanady

Číst článek

Finančně odškodnit oběti násilného vzdělávacího systému měla také církev katolická. Ta na začátku přislíbila 29 milionů dolarů, kvůli „nedisponování dostatečnými finančními prostředky“ ovšem uhradila pouze malou část.

Vyšetřování deníku Globe and Mail a stanice CBC News ale ukázalo, že církev získává stamiliony z charitativních akcí a její majetek převyšuje čtyři miliardy kanadských dolarů.

Kanadské asimilační programy ještě pro zemi rozhodně nejsou uzavřenou kapitolou. Za letošní rok bylo v zemi nalezeno přes 1200 hrobů. V květnu 2021 byly na půdě jedné z bývalých katolických škol Kamloops Indian objeveny ostatky 215 dětí, přičemž některým z nich mohly být pouhé tři roky. O pár týdnů později pak byly poblíž jiné internátní školy v Marievalu nalezeny stovky neoznačených hrobů.

Ernestina Černá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme