Katastrofální výpadek proudu odstartoval v Ohiu

Čtvrteční výpadek elektrického proudu v Severní Americe zřejmě spustila závada na třech přenosových vedeních v severním Ohiu. Systém se poté zhroutil a bez proudu zůstalo několik desítek milionů lidí. USA a Kanada už vytvořily společnou zvláštní jednotku k vyšetření příčin katastrofy, která nemá v dějinách obdoby.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

newyorské mrakodrapy opět svítí

newyorské mrakodrapy opět svítí | Zdroj: ČTK

V čele komise stojí společně kanadský ministr přírodních zdrojů Herb Dhaliwal a americký ministr energetiky Spencer Abraham. Experti pracují na tom, aby zjistili, proč porucha kaskádovitě zasáhla severovýchod a středozápad USA a část Kanady a nezarazila se. Komise doufá, že se jí podaří dokončit první zprávu během měsíce.

Čtvrteční výpadek proudu postihl více než 60 milionů lidí ve Spojených státech a Kanadě a je s ním spojována smrt tří lidí, dvou v kanadské Ottavě a jednoho v New Yorku. Technická závada způsobila jen New Yorku škody za půl druhé miliardy dolarů, ve městě byla řada požárů vznícených od svíček.

V New Yorku už sice všechno svítí a funguje jak má, vychází ale najevo, že ne všichni postižení obyvatelé jednali tak příkladně, jak to po tři dny popisovali američtí politici. Newyorčané se ptají, proč jim nikdo nepřišel dřív na pomoc do výtahů a do metra, proč nebyla pro staré a nemohoucí lidi a rodiny s dětmi zajištěna posílená autobusová doprava, proč chyběly pohonné hmoty a někde i pitná voda.

Francouzům prý podobná katastrofa nehrozí

Výpadek elektrického proudu ve Spojených státech a Kanadě vyvolal ve Francii diskuse, jak by se taková situace dala řešit tam. Ředitel francouzských energetických zdrojů Andre Merlan prohlásil, že podobný výpadek proudu je velmi nepravděpodobný. "Narozdíl od energetického systému ve Spojených státech, kde je většina zdrojů v soukromých rukou, je náš systém solidnější, lépe kontrolovaný a nebezpečí takových výpadků je minimální," uvedl.

Francie měla problémy podobného typu naposledy v prosinci roku 1978, kdy se vlivem tuhé zimy enormně zvýšila poptávka po elektrické energii. Letos se během vlny obrovských veder připouštěla možnost omezení spotřeby elektřiny, ale nakonec se k tomuto kroku nesáhlo.

Miroslav Konvalina, Jan Šmíd, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme