Kissinger se setkal v Moskvě s Putinem. O čem jednali, Kreml neprozradil

Ruský prezident Vladimir Putin přijal ve čtvrtek bývalého amerického ministra zahraničí Henryho Kissingera. Informaci podle agentury Reuters oznámil Kreml, aniž by blíže sdělil, o čem společně jednali.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Henry Kissinger s Hillary Clintonovou

Henry Kissinger s Hillary Clintonovou | Zdroj: Reuters

Kreml pouze uvedl, že Kissinger přijel do Ruska na výroční expertní fórum Primakov Readings nazvané po bývalém ruském premiérovi. Minulý měsíc se Kissinger sešel i s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Ten se má poprvé osobně setkat s Putinem příští týden na okraj summitu G20 v německém Hamburku.

Kontakty mezi Ruskem a Spojenými státy jsou ostře sledovány nejpozději od doby, kdy americké zpravodajské služby prohlásily, že Moskva zasahovala do loňských prezidentských voleb v USA s cílem napomoci zvolení Trumpa.

Henry Kissinger ovlivňuje americkou diplomacii i ve svých 90 letech

Číst článek

Ruští činitelé jsou podle Reuters zklamáni z nedostatku dialogu na vysoké úrovni mezi Moskvou a Trumpovou vládou. Ta podle nich nedokázala s Ruskem účinně řešit důležité otázky. Trump je prý svázán domácí opozicí, která jej může snadno napadnout, pokud by učinil vstřícné kroky vůči Moskvě, jak o nich uvažoval v předvolební kampani. Vztahy mezi Ruskem a USA jsou napjaté zejména kvůli odlišným postojům k řešení konfliktů na Ukrajině a v Sýrii.

Kissinger před třemi dny na konferenci v Londýně varoval před pokračujícím vzdalováním Ruska od jeho západních sousedů. Zároveň ale vyjádřil názor, že Putin nakonec bude usilovat o spolupráci s nimi. Jeho pohled na mezinárodní politiku prý ale připomíná nacionalistické autoritářství v Evropě 30. let minulého století.

Politik a politolog Kissinger, kterému je už 94 let, je stále velmi uznávaným zahraničněpolitickým expertem. Šéfem diplomacie USA byl v letech 1973 až 1977. Jako poradce prezidenta Richarda Nixona vytvořil soukromý komunikační kanál s tehdejším sovětským velvyslancem ve Washingtonu Anatolijem Dobryninem. Podle historiků tak přispěl k uvolnění během studené války.

Kissingerovi, jenž je nositelem Nobelovy ceny míru i Řádu Tomáše Garrigua Masaryka, přezdívali Machiavelli kvůli jeho oblibě "reálpolitiky". Někteří mu vytýkali i porušování lidských práv, jehož se měl dopouštět podporou diktátorů, kteří vyhovovali americkým zájmům. Podle části levicových kruhů tak patří Kissinger před soud.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme