Ruští vojáci nově používají k útokům na Ukrajince levné čínské motocykly. Řítí se na nich ve velké rychlostí s cílem prorazit ukrajinskou obranu. Málokdy se to však podaří.
Za prudkým nárůstem produkce ruských raket stojí i rozšíření závodu ve Votkinsku, který expanduje navzdory sankcím. Rusko tak dokáže vykrývat ztráty a zároveň budovat zásoby raket pro vleklou válku.
Dnipro leží asi 400 kilometrů jihovýchodně od Kyjeva. Ještě než se ve městě ozvaly výbuchy, ukrajinské letectvo podle serveru Ukrajinska pravda varovalo před rychle se blížícími ruskými raketami.
Za poslední čtvrtstoletí vlády Vladimira Putina se Kreml stal symbolem uzavřeného centra moci. Josef Pazderka, Ondřej Soukup a britská novinářka Catherine Beltonová popisují, jak to uvnitř funguje.
„Pro Ukrajinu bude obtížnější získat zbraně od USA, protože se očekává, že Washington zvýší vojenskou pomoc Izraeli,“ upozorňuje ukrajinský expert Serhij Danylov.
Letiště se nachází na jižním okraji Moskvy a loni evidovalo více než 15 milionů cestujících. Spoje odtud létají do destinací v Rusku, Střední Asii a na Blízkém východě.
„Zmínkou o překročení administrativní hranice Dněpropetrovské oblasti chtějí dát najevo, že oni nejsou ti, kteří schytali ránu od Ukrajinců. Ale že jsou to oni, kdo dominuje,“ míní analytik Bříza.
Šlosberg je jedním z mála opozičních politiků, kteří v Rusku zůstali. Dříve ho už za kritiku války dvakrát pokutovali. Úřady jej také už označily za „zahraničního agenta“.
Volodymyr Zelenskyj ve svém večerním videoposelství upozornil, že Rusko zatím nezaslalo Ukrajině úplné seznamy těžce zraněných nebo nemocných zajatců, na jejichž výměně se delegace obou zemí dohodly.
Ukrajinský dronový útok na Moskvu přiměl úřady k uzavření dvou z letišť ruské metropole. Útoku dronů a střel čelila také Ukrajina. V Dněpropetrovské oblasti zemřel po ruském náletu člověk.
Devětapadesát dronů bylo podle ruského ministerstva obrany sestřeleno nad Brjanskou oblastí na hranici s Ukrajinou, zatímco ostatní drony byly zničeny nad pěti dalšími oblastmi.
„Bylo to určité vykopnutí letní ofenzivy... Podařil se jim postup, který je rychlejší, než na jaký jsme byli zvyklí v posledních měsících a téměř letech,“ říká analytik Jakub Drmola.
„Rusové mají mnohé požadavky, které jsou neslučitelné se zdravým rozumem. Kromě jiného chtějí omezení ukrajinských ozbrojených sil, na což by nepřistoupila asi žádná země planety,“ říká Matúš Halás.
Lídři evropských zemí pohrozili Rusku silnými sankcemi, pokud nepřistoupí na návrh třicetidenního příměří na Ukrajině. Opakovaně dodávali, že se tak stane v koordinaci se Spojenými státy.
EU odhaduje, že ze zmrazených ruských aktiv v celkové hodnotě zhruba 300 miliard dolarů (6,6 bilionu korun) se v 27 unijních zemích nachází 210 miliard eur (5,2 bilionu korun).
O ruských hybridních útocích či dezinformacích Varšava i vzhledem k podpoře Kyjeva mluví již delší dobu. Podle ministra pro digitalizaci Krzystofa Gawkowského je však nynější situace bezprecedentní.
Česko velvyslance do Moskvy vysílá po dvouleté pauze, o čemž se vedly debaty. „My ale nejsme s Ruskem formálně ve válečném stavu,“ připomíná Daniel Koštoval pro Český rozhlas Plus.
Jmenoval jej zástupcem tajemníka bezpečnostní rady, která je prezidentovým poradním orgánem. Předsedá jí sám Putin, jejím tajemníkem je bývalý ministr obrany Sergej Šojgu.
„EU teď bude mít problém vůbec sankční režim udržet, natož ho zesilovat. Proto si myslím, že to bude jednoznačně oříšek,“ říká o případných nových sankcích proti Rusku odborník Pavel Havlíček.
„Je to zvláštní mlčení, protože Rusko bude muset válku stejně ukončit a čím dřív se tak stane, tím lépe,“ řekl Zelenskyj a dodal, že Rusko neodpovědělo ani na četné návrhy příměří.
„Jazyk ultimát je pro Rusko nepřijatelný, není vhodný. Takovým jazykem nelze s Ruskem mluvit,“ odpověděl mluvčí na dotaz ohledně hrozby nových západních sankcí, pokud Rusko nepřistoupí na příměří.
Robert Fico navštívil Moskvu u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války. Vojenské přehlídky se však podle všeho nezúčastnil. „Byl to signál na Slovensko,“ uvažuje politolog Petr Just.
V pořadí už druhá cesta Fica do Moskvy za posledních několik měsíců spustila velkou vlnu kritiky. Opozice to označila za „zradu slovenských zájmů“, někteří komentátoři dokonce za vlastizradu.
„Z 11,5 tisíce pochodujících vojáků byly 2000 účastníci té speciální vojenské operace, kteří byli vedle pár veteránů druhé světové války oslavováni,“ upozorňuje novinářka.
„Je to ostuda pro Slovensko, je to zrada našich národních zájmů,“ řekl novinářům předseda nejsilnějšího opozičního hnutí Progresivní Slovensko Michal Šimečka.