Je nová severokorejská ponorka jaderná? Experti o tom pochybují, měla by mít konvenční pohon
„Začátek nové kapitoly posilování námořních sil,“ tak severokorejský vůdce Kim Čong-un popsal zprovoznění nové jaderné ponorky. Pchjongjang tvrdí, že je schopná nést jaderné zbraně. Výzbroj nového severokorejského plavidla ani jeho technické detaily ale zatím nejsou známé. Není ani jasné, jestli je schopná operačního nasazení.
Ponorku Severokorejci spustili na vodu s velkou slávou za účasti svého vůdce. Státní informační agentura KCNA uvedla, že bude součástí flotily, která hlídkuje ve vodách mezi Korejským poloostrovem a Japonskem. Kim také prohlásil, že Severní Korea chce i další své ponorky upravit tak, aby byly schopné nést jadernou výzbroj, a také urychlit vývoj jaderné ponorky vlastní výroby, tedy ponorky s jaderným pohonem.
Není ale jisté, jestli jde o pravdivé informace. Například jihokorejská armáda v této souvislosti upozorňuje, že Severní Korea má tendenci bojeschopnost svých sil zveličovat.
Něco ale lze vyčíst z fotek. Agentura Reuters s odvoláním na analytiky, například na bývalého zbrojního experta americké vlády Vanna Van Diepena, uvádí, že podle vzhledu ponorka vypadá jako upravené plavidlo třídy Romeo.
Tenhle model ze sovětské éry dostala Severní Korea v 70. letech od Číny a ho začala sama vyrábět. Má jich asi 20.
Třída Romeo ale je vybavená standardním konvenčním motorem a nemá jaderný reaktor. I to je jeden z důvodů, proč se analytici podle CNN domnívají, že nová severokorejská ponorka není jaderná.
Hrdina Kim Kun-on. Severní Korea uvedla do provozu svou první taktickou jadernou ponorku
Číst článek
Podle odborníků by možná byla schopná nést balistické střely a střely s plochou dráhou letu. Podle amerického zbrojního experta Van Diepena to ale moc nedává smysl, protože pro severokorejskou armádu, konkrétně pozemní jaderné síly, by to nebyl žádný výrazný přínos.
Van Diepen taky uvedl, že severokorejské ponorky jsou zastaralé, poměrně hlučné, pomalé a že mají omezený dosah, takže v případném konfliktu by dlouho nevydržely.
Jihokorejská armáda na základě fotografií tvrdí, že ponorka zřejmě není schopná běžných operací.
Zprovoznění severokorejské ponorky odsoudily Jižní Korea a Japonsko. Tokio označilo tyto vojenské aktivity za čím dál větší hrozbu.