Vojáci z KLDR se podle tvrzení Kyjeva na podzim zapojili do snahy ruských sil získat zpět část Kurské oblasti, kterou obsadily ukrajinské síly v souvislosti s pokračující ruskou agresí na Ukrajině.
„Je velmi pravděpodobné, že se jedná o dron, který shodil letáky nad centrem Pchjongjangu,“ citovala KCNA severokorejskou vyšetřovací skupinu. Informace nelze nezávisle ověřit.
Informace, že Severní Korea odsoudila vpád Ukrajiny do Ruska jako neodpustitelný teroristický čin, zní jako zpráva z žertovného Rádia Jerevan. Jenže je pravdivá.
Pchjongjang tento týden kritizoval Spojené státy, že o víkendu vyslaly na Korejský poloostrov na společné cvičení s Jižní Koreou a Japonskem letadlovou loď s jaderným pohonem. KLDR slíbila odpověď.
Vojáci KLDR se po varovných výstřelech vrátili na svou stranu hranice. Podle velení jihokorejské armády se zřejmě jednalo o náhodný incident. Brzy obnovili svou práci a pokračovali v ní až do noci.
Severokorejsko-ruské vztahy jsou podle KCNA jako „strategická pevnost pro zachování mezinárodní spravedlnosti, míru a bezpečnosti a jako motor pro urychlení budování nového multipolárního světa“.
„Čína na tyto posílené vztahy určitě pohlíží podezřívavě. Číňanům by se určitě nelíbilo, kdyby se Rusové výrazněji angažovali,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál politický geograf Vladimír Baar.
KLDR podle Soulu dělostřeleckou palbou v nárazníkové zóně nedaleko námořní hranice porušuje mezikorejskou dohodu z roku 2018, jejímž cílem bylo zmírnit napětí na Korejském poloostrově.
Krok KLDR po Spojených státech či Japonsku rázně odsoudil i generální tajemník OSN António Gutteres. USA do oblasti podle agentury Reuters vyslaly ponorku na jaderný pohon.
Bílý dům uvedl, že se jedná o „bezostyšné porušení řady rezolucí Rady bezpečnosti OSN“. Krok Pchjongjangu „zvyšuje napětí a hrozí destabilizovat bezpečnostní situaci v regionu i mimo něj“.
O termínu návštěvy má rozhodnout Moskva, „jak jí to bude vyhovovat“. „Putin s radostí přijal a potvrdil svou neměnnou vůli dál pokračovat v tradici rusko-severokorejského přátelství,“ tvrdí KCNA.
Podle vzhledu ponorka vypadá jako upravené plavidlo třídy Romeo. Tenhle model ze sovětské éry dostala Severní Korea v 70. letech od Číny a ho začala sama vyrábět. Má jich asi 20.
Není jasné, jestli ke shromážděným davům civilistů a vojákům promluvil i severokorejský vůdce, státní média však podle agentury AP shrnula projev severokorejského ministra obrany Kang Son-nama.
„Kim vyjádřil své názory na otázky společného zájmu v boji za ochranu svrchovanosti, rozvoje a zájmů obou zemí před povýšenými a svévolnými praktikami imperialistů,“ napsala o schůzce s Šojguem KCNA.
Proti plánu Tokia protestovali také jihokorejští opoziční poslanci, někteří z nich dokonce drželi hladovku. Grossi se s nimi v neděli setkal a čelil jejich ostré kritice.
KLDR v poslední době zvyšuje intenzitu bojových příprav a zesiluje také rétoriku s tím související. Naposledy ve čtvrtek Pchjongjang uskutečnil další test nejméně jedné balistické střely.
Severokorejský deník zveřejnil komentář v době, kdy jihokorejská agentura informovala, že za poslední dva roky zemřelo ve třech severokorejských věznicích přes 700 odsouzených kvůli hladu a nemocím.