KLDR má v květnu zavřít jaderné testovací středisko. Trump chce s Kimem jednat do čtyř týdnů
Severní Korea v květnu uzavře své jaderné testovací středisko a přizve k tomu i americké experty. Vůdce KLDR Kim Čong-un to přislíbil na pátečním mezikorejském summitu, oznámil v neděli úřad jihokorejského prezidenta Mun Če-ina. Středisko se po poslední zkoušce zřejmě stalo nepoužitelným, naznačili nedávno čínští vědci.
„Kim během summitu řekl, že v květnu přistoupí k uzavření jaderného testovacího areálu," citovala agentura AFP mluvčího Mun Če-ina.
Jih proti Severu, čipy proti uhlí. Porovnejte si úspěchy i pády KLDR a Jižní Koreje
Číst článek
Podle něj komunistický diktátor zpřístupní místo v zájmu transparentnosti odborníkům z Jižní Koreje i Spojených států.
Vůdci znepřátelených Korejí se v pátek dohodli, že budou pracovat na úplném odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova. Žádná konkrétní opatření ale z jejich historické schůzky nevzešla.
Totalitní KLDR čelí kvůli svému jadernému a raketovému programu mezinárodním sankcím. Středisko na severu země se po poslední jaderné zkoušce loni v září pravděpodobně zčásti propadlo a zřejmě není dál použitelné. Naznačuje to čínský výzkum, z něhož před třemi dny citovala agentura AP.
Schůzka do čtyř týdnů
Dojednávané setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem by se mohlo uskutečnit během příštích tří až čtyř týdnů. Trump to řekl v sobotu s tím, že půjde o důležitou schůzku věnovanou denuklearizaci Korejského poloostrova. Vztahy Spojených států a totalitní KLDR byly několik desetiletí velice napjaté.
„Myslím, že se sejdeme během následujících tří nebo čtyř týdnů," prohlásil Trump na politickém shromáždění v americkém státě Michigan. „Bude to velmi důležité setkání, denuklearizace Korejského poloostrova," dodal podle agentury Reuters.
Krátce před tím napsal Trump na twitteru, že přípravy historické schůzky postupují velmi dobře a stanovuje se místo a termín. V pátek uvedl, že jako dějiště rozhovorů jsou ve hře dvě či tři místa.
'Malý, tlustý rakeťák'
Komunistický režim v Pchjongjangu ještě před několika měsíci vyhrožoval útokem na americký tichomořský ostrov Guam a na Jižní Koreu, která je spojencem USA.
'Celý svět sleduje naše setkání.' Severní a Jižní Korea se dohodly na konci jaderných zbraní a mírovém úsilí
Číst článek
Trump na raketový a jaderný program KLDR odpověděl uvalením nových sankcí. Kim Čong-una v minulosti označil za „malého a tlustého" a za „rakeťáka". Vůdce KLDR zase o Trumpovi řekl, že je choromyslný.
Nedávno však Trump prohlásil, že si od schůzky s Kim Čong-unem slibuje úspěch, který zajistí bezpečnost, mír a prosperitu na Korejském poloostrově, zbaveném jaderných zbraní.
V pátek se konala teprve třetí vrcholná schůzka KLDR a Jižní Koreje od rozdělení poloostrova v padesátých letech. Kim Čong-un se stal prvním vůdcem KLDR, který od korejské války vkročil na jihokorejskou půdu.
Na hranici si potřásl rukou s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem. Posléze se oba domluvili na řadě kroků, jež by měly vést ke snížení napětí na poloostrově.