Plnění slibů? Severokorejci začali bourat továrnu na raketové motory

Severní Korea začala bourat budovy v areálu, který využívala k vývoji motorů pro balistické rakety či vypouštění družic. Vyplývá to ze satelitních záběrů střelnice Sohe, jež na svém webu zveřejnil americko-korejský výzkumný institut 38 North. Pokud se informace potvrdí, byl by to podle agentury Reuters první krok k naplnění slibů, které od severokorejského vůdce Kim Čong-una dostal na červnovém summitu v Singapuru americký prezident Donald Trump.

Pchjongjang Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na satelitních snímcích z 20. a 22. července je podle 38 North patrné, že v areálu stanice Sohe se rozebírají budovy, v nichž se mimo jiné vyvíjely motory pro balistické a vesmírné rakety či skladovaly družice.

Severní Korea chystá amnestii vězňů ‚usvědčených ze zločinů proti své zemi a svému lidu‘

Číst článek

„Jelikož se předpokládá, že tato zařízení hrála důležitou roli ve vývoji technologií pro severokorejský program mezikontinentálních balistických raket, představují tyto snahy významný prvek v budování důvěry ze strany Severní Koreje,“ uvedl institut 38 North.

Americký prezident Trump na tiskové konferenci po červnovém summitu s Kim Čong-unem v Singapuru řekl, že mu severokorejský vůdce slíbil, že bude brzy zničeno významné středisko pro testování raketových motorů.

Prezident sice neřekl, o jaké místo by se mělo jednat, americké úřady ale později uvedly, že by mělo jít právě o střelnici Sohe na západě KLDR, kterou Pchjongjang v minulosti používal k testům raket dlouhého doletu.

Obsluha a testování raket

Podle analytiků byla základna Sohe zřízena v roce 2008 a nacházejí se tam výzkumná zařízení pro raketový vývoj, jakož i podpůrná věž pro obsluhu balistických raket. Střelnice se užívá především k testování motorů Pektusan postavených pro rakety dlouhého doletu, jako je Hwasong-15.

Pompeo ujistil Tokio, že americké sankce vůči KLDR zůstanou dokud nedokončí jaderné odzbrojení

Číst článek

V prosinci 2012 vypustila Severní Korea ze Sohe raketu Unha-3, která vynesla na oběžnou dráhu pozorovací družici. Západ to odsoudil jako zakázaný test severokorejských raketových zbrojních technologií.

Další raketu dlouhého doletu se satelitem vypustila KLDR ze střelnice Sohe v únoru 2016; i tehdy za to čelila ostré mezinárodní kritice.

Letos v dubnu Kim Čong-un oznámil zmrazení severokorejských jaderných a raketových zkoušek a v květnu KLDR za účasti zahraničních novinářů údajně zlikvidovala své hlavní jaderné testovací středisko u obce Pchunggje, kde uskutečnila všech šest svých nukleárních zkoušek. Experti ale varují, že tato opatření nejsou nezvratná a že Severní Korea může testy snadno obnovit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme