Čína nevydala povolení pro misi, která má zkoumat původ viru. Podle šéfa WHO je to velké zklamání

Čína stále nevydala všechna potřebná povolení pro mezinárodní tým vědců, který má v zemi přispět k řešení otázky původu viru SARS-CoV-2. Na tiskové konferenci to v úterý řekl šéf Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus. Dodal, že jej čínský přístup k misi „velmi zklamal“. Někteří členové vědeckého týmu jsou přitom již na cestě do Číny.

Ženeva/Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus

Ředitel Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus | Foto: Christopher Black/WHO | Zdroj: Reuters

Už na konci loňského roku oznámila Světová zdravotnická organizace, že v lednu vyšle do Číny tým vědců z deseti zemí: Dánska, Velké Británie, Nizozemska, Austrálie, Ruska, Vietnamu, Německa, USA, Kataru a Japonska. Každý z nich má jinou odbornost.

EU s dodávkami vakcín podle premiéra Babiše zaspala. ‚Nestíhá výrobce,‘ brání se Evropská komise

Číst článek

Podle Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse se dva členové týmu už na cestu do Číny vydali a další ji museli na poslední chvíli zrušit. Přílet vědců v těchto dnech byl přitom podle něj s Pekingem domluvený.

„A dnes jsme se dozvěděli, že čínské úřady ještě nevydaly všechna povolení potřebná pro příjezd týmu do Číny,“ řekl. „Jsem z této noviny velmi zklamaný,“ dodal šéf mezinárodní organizace.

Agentura AP reakci šéfa Světové zdravotnické organizace označila za vzácný případ, kdy na adresu Pekingu vyjádřil kriticky.

Zkoumání původu koronaviru

Mnoho podrobností k programu mezinárodního vědeckého týmu v Číně zatím není známo. Jednou z jeho zastávek má být ale město Wu-chan v provincii Chu-pej, kde byla nákaza virem SARS-CoV-2 poprvé odhalena.

Očkování zdravotníků a lidí nad 80 let by mělo být hotové v březnu, nastínil Blatný

Číst článek

Cílem mise je zjistit, odkud se koronavirus vzal a jak se přenesl na člověka. U odborné veřejnosti převládá názor, že původním nositelem viru byl netopýr. Z jakého přesně zvířete se ale koronavirus přenesl na člověka, zatím není jasné. V minulosti se v této souvislosti nejčastěji hovořilo o luskounech.

Americký prezident Donald Trump opakovaně obvinil Čínu, že tají informace o koronaviru a šéfa Světové zdravotnické organizace, že se příliš poddává vůli Pekingu. Další země sice nejsou tak kritické, i ony ale podle AFP Čínu podezřívají, že šíření viru zpočátku tajila.

Nákaza virem SARS-CoV-2 se od konce roku 2019 potvrdila na světě u více než 86 milionu lidí. S nemocí covid-19, kterou virus vyvolává, zemřelo přes 1,86 milionu lidí, nejvíce ve Spojených státech (přes 354 tisíc). V Česku mělo zatím pozitivní výsledek testu na koronavirus přes 759 tisíc lidí. S covidem-19 jich od března 12 257 zemřelo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme