Očkování zdravotníků a lidí nad 80 let by mělo být hotové v březnu, nastínil Blatný
Očkování lidí z prioritních skupin, kterých je zhruba 600 tisíc, by mělo být hotové nejpozději v březnu. Na tiskové konferenci to oznámil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Mimo jiné jde o zdravotníky, kteří pečují o covidové pacienty, a lidi nad 80 let. Ministr také zopakoval, že rezervační systém pro očkování proti covidu-19 bude pro lidi nad 80 let spuštěn 15. ledna, pro ostatní pak od 1. února.
Blatný odmítá, že by Česká republika byla v očkování nebo očkovací strategii pozadu. Strategie podle něj byla v detailní verzi představena před Vánoci. „Hlavní limitací očkování není připravenost. Připraveni jsme dobře. Rychlost teď budou ovlivňovat hlavně dodávky vakcín,“ myslí si Blatný.
„V současné době probíhá fáze 1A- očkování osob, které jsou nejnáchylnější k tomu onemocnění. Fáze 1B je následně očkování dalších prioritních skupin, fáze 2 pak očkování zbývající populace,“ řekl ministr zdravotnictví.
Blatného potěšilo, že podle některých z průzkumů z minulého týdne roste počet lidí, kteří se chtějí nechat naočkovat. Podle něj jde až o 65 procent obyvatel.
Ministr také představil systém registrace zájemců o očkování. „Ve chvíli, kdy bude systém spuštěn, se zaregistrujete. Registrace je online a indikuje váš zájem. Přihlášením vyjadřujete svobodnou vůli a poskytujete informace o vaší osobě,“ popsal s tím, že systém si registraci aktualizuje až do chvíle, kdy bude dotyčný naočkován.
S vakcínou jsme odkázáni na EU, ta ale jedná pomalu, řekl Babiš. ‚Izrael má výhodu, že se rozhoduje sám‘
Číst článek
Celý systém je podle Blatného v souladu s GDPR. „Proběhne i pilotní projekt v průběhu ledna, abychom si mohli všichni systém vyzkoušet,“ ujistil ministr. Registraci nemusí provést přímo dotyčný člověk, ale třeba rodinný příslušník, praktický lékař, případně bude možné si zamluvit termín na lince 1221.
Registrace nebude nutná v případě klientů domů pro seniory. Tam už teď kampaň probíhá. „Jedná se o komplexní systémové řešení, které poskytuje i praktickým lékařům dostatek informací o všem, co se s pacientem dělo v souvislosti s koronavirem,“ doplnil Blatný.
Člověk, který bude chtít být zařazený do jedné z přednostních skupin, bude muset být v rizikovém věku, což zdravotníci zjistí z občanského průkazu vyžadovaném při registraci. Další skupina lidí z kritické infrastruktury budou muset doložit své zaměstnání služebním průkazem nebo potvrzením od zaměstnavatele. Poslední skupinou jsou lidé se zdravotními komplikacemi. Ti budou zdravotní stav dokládat výpisem ze zdravotní karty.
Mladí lidé bez zdravotních problémů by podle Blatného měli být naočkováni někdy na přelomu jara a léta, pravděpodobně spíš až v létě. Vakcíny ale máme objednáno více, než bude Česko potřebovat.
O očkovací strategii bude ještě ministerstvo zdravotnictví jednat s hejtmany, kterým materiál představilo v úterý. Do pátku jim dalo lhůtu pro připomínky.
Lidi, kteří v hotelích stelou postele, by to mohli dělat ve špitálech, říká ředitel brněnské nemocnice
Číst článek
Od pondělí se očkuje ve všech krajích, většinou zdravotníci nebo senioři v nemocnicích či domovech důchodců.
Dosavadní vakcinační strategie počítá zpočátku s očkováním ve 30 centrech v nemocnicích, postupně by se pak měli zapojit praktičtí lékaři. Kapacity se budou navyšovat podle toho, jak bude Česko dostávat další dodávky vakcíny.
Článek pokračuje pod online reportáží.
PES se změní
V rámci protiepidemického systému (PES) dojde k nahrazení podílu pozitivních testů za procento hospitalizovaných pacientů, kteří nejsou zachyceni v komunitě během posledních 14 dnů. Na úterní tiskové konferenci to řekl Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Důvodem je velké množství antigenních testů, kterých je prakticky stejně jako PCR testů.
„Protiepidemický systém doznává změn. Toto je první z nich. Pracujeme i na úpravě tabulek a k tomu dáme stanovisko během příštího týdne,“ popsal ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).
Změny nejsou podle Duška dramatické. „Jsou ale nutné kvůli změnám v testování. Do hry vstoupily antigenní testy, které objemem vyrovnávají PCR testy. K dnešku evidujeme až k 900 000 provedených antigenních testů. Musíme je tak brát velmi vážně a nelze je spojovat s PCR testy – různé přístupy mají jiný náběr pacientů,“ vysvětlil šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky a zdůraznil, že nejde o soutěž mezi testy. Nazval je souzněním.
Právě kvůli tomu bylo nutné opravit výpočet indexu PES. „Hledali jsme parametr, který by nahradil relativní pozitivitu testů, kterou tam nyní dostat nemůžeme. A tím parametrem je podíl hospitalizovaných pacientů, kteří nejsou zachyceni v komunitě během posledních 14 dnů. Jsou to tedy lidé, kteří jdou do nemocnice s vážným klinickým stavem, ale nebyli zachyceni trasováním,“ řekl Dušek.
Ostatní parametry indexu rizika zůstávají beze změny. „Základní výpovědní hodnota indexu se nemění, úprava metodiky se týká jen jednoho ukazatele. Nemění se ani styl výpočtu. Reprodukční číslo je pouze jemněji naškálováno,“ popsal Dušek.
PŘEHLEDNĚ: Rozvolnění opatření v nedohlednu, očkování nevhodné pro děti i tlak na praktické lékaře
Číst článek
Tento index už nyní nepůjde spočítat na úrovni okresů, protože „nemocniční systém funguje minimálně na úrovni krajů“. „Pokud začne v populaci narůstat tento parametr, je to signál, že nám hrozí nárůst pacientů na JIP,“ dodal Dušek. Podle něj o stupni systému PES pak rozhodují odborníci nejen na základě tohoto indexu. „Stupně pohotovosti budou zachovány včetně barevného označení.“
„Čekejme, že se v následujících dnech budeme pohybovat ve velmi vysokých hodnotách toho indexu,“ řekl na závěr Dušek a jeho slova potvrdil i Blatný: „PES je jedním ze základních parametrů, kterými se řídí opatření. Rozhodování je ale na expertech.“
„Všechna opatření, která činíme, jsou kvůli tomu, abychom uchovali funkční zdravotnický systém. Situace v nemocnicích není příliš dobrá. Počet osob na JIP převyšuje tisíc,“ popsal Blatný.