Koronavirus má v Číně 1770 obětí. Odborníci se obávají jeho rozšíření do zemí se zaostalým zdravotnictvím
Pevninská Čína za neděli hlásí 105 nových úmrtí na nákazu smrtícím koronavirem, počet obětí nemoci COVID-19 tak v oblasti vzrostl na 1770. Přibylo rovněž 2048 nakažených, informovala v pondělí agentura Reuters s odvoláním na čínskou národní zdravotnickou komisi. Celkový počet infikovaných tak v pevninské Číně, tedy bez Hongkongu a Macaa, dosáhl na 70 548.
Z více než 70 tisíc nakažených jich bylo 10 844 již uzdraveno a propuštěno z nemocnice. Přes 94 procent nových případů z neděle pochází z centrální čínské provincie Chu-pej, která je epicentrem nákazy.
Za jeden víkendový den tam zemřelo 100 lidí a 1933 jich bylo nově nakaženo. Další tři lidé nemoci podlehli v provincii Che-nan, která s Chu-pej sousedí, zbylí dva zemřeli v provincii Kuang-tung na jihu země.
Téměř 90 procent všech nových případů pochází z Wu-chanu, metropole provincie Chu-pej s 11 miliony obyvateli. Právě na tamním trhu, kde se prodávají mořské plody, ale také divoce žijící zvěř, se virus nejspíš přenesl na lidi.
Sinoložka: Koronavirus je pro režim nebezpečný. Krize ukázala, že strana staví vlastní moc nad životy lidí
Číst článek
Úřady poslaly do karantény také prefekturu Siao-kan, vzdálenou asi 40 km od Wu-chanu. Její obyvatelé nesmějí opouštět domovy. Pokud to poruší, mohou jít do vězení až na 10 dní. Na ulici podle deníku Global Times nesmí vyjet žádná auta, motorky nebo kola, které neslouží sanitkám nebo hasičům.
Ve městě Chuang-kang zase chtějí zaplatit každému, kdo přizná, že má příznaky onemocnění COVID-19. Dostane za to v přepočtu zhruba 1 600 korun.
Provincie Chu-pej oznámila zpřísnění dosavadních opatření s cílem zabránit šíření viru. Místní úřady musí mimo jiné „co nejpřísněji“ zabránit tomu, aby lidé cestovali do provincie nebo z ní.
Epidemie koronaviru
Podle Světové zdravotnické organizace zatím není jasné, jak se dál bude vyvíjet současná epidemie koronaviru. Největším nebezpečím je teď podle ní varianta, že se nemoc rozšíří i do zemí se zaostalým zdravotním systémem.
Koronavirus vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečku, kašel, problémy s dýcháním), pouze u některých pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic, který může vyústit až v selhání dýchání.
Nakažených na výletní lodi přibývá. ‚Nechápu, proč tam lidé musí být,‘ diví se americký lékař
Číst článek
Nejvíce případů onemocnění a úmrtí je právě v Číně, mimo pevninskou Čínu bylo zatím hlášeno pět úmrtí – v Japonsku, Hongkongu, na Filipínách, ve Francii a v neděli přibyl první mrtvý na Tchaj-wanu.
Podle tchajwanské tiskové agentury, která citovala tamního ministra zdravotnictví, na nákazu zemřel asi 60letý muž, který poslední dobou nikam necestoval a nebylo ani známo, že by byl v kontaktu s nakaženými.
Evakuace Diamond Princess
Zvýšil se také počet nemocných na výletní lodi Diamond Princess, která už dva týdny kotví v japonském přístavu Jokohama. Lékaři už tam potvrdili 335 případů onemocnění.
K evakuaci se zatím odhodlaly pouze Spojené státy. Ne každý ze zhruba 400 Američanů ale s převozem souhlasil. Právník Matt Smith na twitteru třeba napsal: „Proč bych měl nastoupit do autobusu a letadla s lidmi, kteří jsou možná nakažení a se kterými jsem strávil skoro dva týdny v izolaci?“
Při testech cestou do připravených letadel se podle agentury AFP prokázal u 14 Američanů koronavirus, ačkoliv zatím nevykazovali symptomy nákazy. Úřady se je přesto rozhodly pustit do letadla, a to odděleně od ostatních cestujících.
Frustrace, strach i podpora. Žena pro iROZHLAS.cz popisuje situaci z lodi uzavřené kvůli koronaviru
Číst článek
Po příletu čeká všechny navrátivší 14denní pobyt v karanténě na vojenských základnách v Kalifornii a v Texasu. Cesta do vlasti se ale týká jen těch Američanů, kteří nemají příznaky nemoci. Zhruba 40 nakažených se bude léčit v Japonsku.
Japonské úřady z lodi už v pátek nechali vystoupit všechny, kterým je víc než 80, trpí nějakou chronickou chorobou nebo měli kajuty bez oken. Podmínkou byly negativní testy na nový koronavirus.
Karanténa plavidla má skončit ve středu. Letadla pro své občany podle agentury Kjódo posílá také Kanada, Hongkong, Jižní Korea a Austrálie. Podle premiéra Scotta Morrisona se Canberra chystá evakuovat přes 200 svých občanů a blíže nespecifikovaný počet Novozélanďanů. Charterovým letem by se měli přesunout na sever Austrálie, kde stráví dalších 14 dní v izolaci.