‚Světovou zdravotnickou organizaci potřebujeme více než jindy.‘ Trumpovo rozhodnutí kritizují Gates i Čína

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa pozastavit financování Světové zdravotnické organizace (WHO) je nebezpečný krok. Na twitteru to ve středu napsal zakladatel technologické společnosti Microsoft a jeden z nejbohatších lidí světa Bill Gates, jehož nadace je po USA největším sponzorem organizace. Trumpův krok nepovažuje v době nynější pandemie nemoci covid-19 za vhodný také Německo, kritiku si vyžádal i od Číny.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bill Gates během panelové diskuze ve Washingtonu na snímku z dubna 2018.

Nadace Billa a Melindy Gatesových poskytla WHO zhruba deset procent jejího rozpočtu | Foto: Yuri Gripas | Zdroj: Reuters

Trump přikázal platby do fondů Světové zdravotnické organizace pozastavit kvůli tomu, že organizace podle něj nezvládla proti koronaviru včas zasáhnout.

‚Selhala ve své základní povinnosti.‘ USA přeruší financování Světové zdravotnické organizace

Číst článek

Šéf Bílého domu také prohlásil, že WHO nekriticky přijímala zprávy o šíření viru v Číně od čínské vlády a chválila Peking za jeho transparentní přístup.

„Pozastavení financí Světové zdravotnické organizaci během zdravotní krize je skutečně nebezpečné. Její prací je zpomalit šíření nemoci covid-19, a když tato práce bude zastavena, žádná jiná organizace ji nebude moci nahradit. Svět potřebuje WHO více než kdy jindy,“ napsal ve středu na twitteru Gates.

„Obviňování ničemu nepomůže. Virus nezná hranice. Proti covid-19 musíme úzce spolupracovat. Jednou z nejlepších investic je posílit OSN, především pak její podfinancovanou WHO,“ uvedl na twitteru německý ministr zahraničí Heiko Maas.

Kritické období

Rovněž Čína vyzvala ve středu Spojené státy, aby závazky vůči organizaci splnily. Čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že svět se kvůli pandemii nachází v kritickém okamžiku a že americké rozhodnutí může dopadnout na všechny země světa.

Spojené státy se podle náměstka ruského ministra zahraničí zachovaly sobecky. „Oznámení Washingtonu o pozastavení financování WHO je nanejvýš znepokojivé. Je to projev naprosto sobeckého přístupu amerických úřadů k dění ve světě v souvislosti s pandemií,“ prohlásil Sergej Rjabkov, jehož citovala agentura TASS. Americký krok podle diplomata zasluhuje odsouzení.

Portál BBC s odkazem na finanční výkazy za roky 2018 a 2019 uvedl, že USA poskytly Světové zdravotnické organizaci 400 milionů dolarů, což bylo necelých 15 procent tehdejšího rozpočtu organizace.

Rozhlasová stanice NPR uvádí, že aktuální odhad amerického příspěvku představuje asi 22 procent rozpočtu WHO.

Po USA byla druhým největším přispěvatelem Nadace Billa a Melindy Gatesových, která WHO poskytla zhruba deset procent jejího rozpočtu. Ze zemí byla po USA druhým největším sponzorem Británie. Čína v letech 2018 a 2019 poskytla WHO 76 milionů dolarů na příspěvcích a asi deset milionů dolarů v dobrovolném daru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme