V mateřských školách některé z dětí sotva mluví nebo dokonce neudrží tužku. Mnoho z nich vykazuje známky zaostávání ve studiu i vývoji. Je ale stále možné, že nejmladší žáci vše doženou.
Jak z průzkumu založeném na mimořádném vzorku online populace vyplynulo, nejsou na tom Češi vůbec špatně. A vše se odvíjí od důvěry v klíčové instituce – politiky, média, úřady a autority.
Seriálové zpracování divadelní hry Andělé v Americe slaví 20 let. Náročné a rozsáhlé drama v Česku jako jediné uvedlo Divadlo ABC. „Bylo to velmi riskantní,“ vzpomíná režisér Michal Dočekal.
„Jakmile bude dohoda schválena, bude předložena Parlamentu k vyslovení souhlasu s ratifikací a následně ratifikována prezidentem ČR,“ vyvrací ministerstvo postup, který popisují dezinformační weby.
Nová varianta covidu-19 pirola znepokojuje virology po celém světe. V Česku zatím prokázaná není. Podle Pačese je však oficiální počet případů nákazy covidem-19 velmi malý a neodráží skutečnost.
Říká se jí „pirola“ a znepokojuje virology po celém světě. „Nikdo z virologů si s tím neví rady a neví, co to znamená, že se náhle objevila všude,“ popisuje redakci iROZHLAS.cz Jan Pačes.
Jak se ale ukázalo, dohoda nejen že není podepsána, ale ani vyjednána. Blíže kontext takzvané pandemické dohody vysvětlujeme v dalším díle seriálu Ověřovna!
Mírní příznivci konspirací zaměření na covid-19, jak tuto 12procentní skupinu nazývá unikátní výzkum pro server iROZHLAS.cz, proto častěji zastávají antisystémová stanoviska a volí extrémní strany.
Ve čtvrtek o tom rozhodl vrchní soud v Londýně, který odmítl tvrzení kabinetu, že zprávy z aplikace nebudou pro vyšetřování významné. Vyšetřovací komise zkoumá reakci vlády na pandemii covidu-19.
Rozhodnutí levicové vlády premiéra Pedra Sáncheze znamená, že v celém Španělsku končí roušková povinnost v lékárnách, zdravotnických zařízeních a domech pro seniory.
Výzkumníci se shodují, že většina společnosti konspirační a dezinformační narativy odmítá a demokracii dlouhodobě pokládá za nejlepší způsob vlády. Zároveň to ale neznamená, že konspirace nemají vliv.
Neplatí, že by spirituálně založení lidé nutně museli věřit konspiracím a dezinformacím. Klíčovou roli hraje opět míra důvěry v systém. Který zahrnuje politiky, média, ale třeba i lékaře či akademiky.
Politik mohl podle obžaloby zabránit úmrtím 57 lidí koncem února a začátkem března 2020, kdyby rozšířil společně s bývalým ministrem zdravotnictví karanténu v oblasti Bergama i na dvě okolní obce.
Bývalý britský premiér Boris Johnson se rozhodl předat vyšetřovací komisi vládní whatsappovou komunikaci z doby pandemie. Jeho stranický kolega, současný premiér Rishi Sunak, předání zpráv odmítal.
Deník The Times, který v úterý o podání na policii informoval jako první, napsal, že podle ministerských diářů Johnsonovi přátelé během pandemie navštěvovali venkovské sídlo předsedů britské vlády.
Imunita společnosti proti covidu je v současnosti mnohem vyšší než na začátku pandemie. „Nový virus přijde. Ano, je to jenom otázka času. Prostě přijde,“ říká lékař a biochemik Jan Trnka.
Poloprázdný Veletržní palác nebo skromný program. Tak komentují někteří výtvarní kritici současný stav pražské Národní galerie. Ředitelka Alicja Knast ale prý dělá maximum možného.
Svůj nejvyšší stupeň pohotovosti Světová zdravotnická organizace vyhlásila 30. ledna 2020. Konkrétní dopady oznámení nemá, protože každá země si o ochranných opatřeních rozhoduje sama.
Roušky z Evony sice ještě některé e-shopy nabízejí, textilka už je ale nevyrábí, nebyla poptávka. „My jsme je v nabídce měli někdy ještě zhruba před půl rokem, ale prodej byl nula,“ říká její ředitel.
Když je člověk nemocný, neměl by chodit mezi lidi. Pokud zůstanu doma a nepotřebuji neschopenku, tak nemusím svého lékaře informovat. Jestliže se můj stav zhorší, kontaktuju doktora, radí lékař.
Simulace ukázala, že zmutovaný virus ptačí chřipky, který by se přenášel z člověka na člověka, by dokázal ve Spojeném království zabít až 15 00 lidí za jeden den.
„Přestože už to jsou tři roky od začátku pandemie, nejde o mrtvý stav. Koronavirus pořád získává nové mutace, naše imunita se tomu brání. Dohromady to tvoří fluidní systém,“ přibližuje Jan Pačes.
„Velká část dodavatelských řetězců má nějaké články buď na Ukrajině, nebo v Rusku a zejména pro evropské země, konkrétně pro malé otevřené ekonomiky, to byl zásadní problém,“ říká Marek.
„Po dvou letech poměrně slabých zisků, 2020 a 2021, se zisky finančních domů v ČR vrací na trendovou dráhu, na které se pohybovaly před pandemií covidu-19,“ uvedl analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda.