Krejčířovi daňové úřady v Jihoafrické republice obstavily majetek

Daňové úřady v Jihoafrické republice obstavily majetek uprchlého českého podnikatele Radovana Krejčíře. O jmění přišla také Krejčířova rodina a desítky na něj napojených společností.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlý český podnikatel Radovan Krejčíř

Uprchlý český podnikatel Radovan Krejčíř | Zdroj: ČTK

Podle úřadů jde o předběžné opatření schválené soudem. Berní úřad vyšetřoval majetkové poměry Radovana Krejčíře přes tři roky. Na daních by měl zaplatit v přepočtu 200 milionů korun.

V úterý tento týden zahynuli při výbuchu před Krejčířovým obchodem dva lidé.

Krejčíř do Jižní Afriky uprchl v roce 2007 a české úřady usilují o jeho vydání. Loni byl Krejčíř v Česku nepravomocně odsouzen k 11 letům vězení za daňové úniky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor České televize Dalibor Bártek mluvil ve Stalo se dnes o zabavení majetku Radovana Krejčíře v Jižní Africe

Podle redaktora České televize Dalibora Bártka, který několikrát s Krejčířem natáčel, existuje spojitost mezi úterním bombovým útokem v podniku Radovana Krejčíře a pátečním zásahem jihoafrických úřadů.

„Naskýtá se logická úvaha, že tamním úřadům pomaličku dochází trpělivost s uprchlíkem z České republiky, který poté, co se usídlil v Jižní Africe, zamotává hlavu nejen policistům, ale i běžným občanům. Protože ataky, které tam v souvislosti s jeho osobou probíhají, jsou opravdu velké,“ myslí si Bártek.

I v Česku byl prověřován kvůli násilí

„V České republice je (Krejčíř) odsouzen za výrazné finanční delikty a stejně tak byl prověřován kvůli násilné trestné činnosti, kdy zemřelo několik lidí, jejichž smrt je spojována s Radovanem Krejčířem,“ říká Bártek.

Podle Bártka tudíž spíše není náhoda, že v Jižní Africe zemřelo násilnou smrtí za sedm let Krejčířova pobytu kolem 12 lidí z jeho okolí.

Krejčíř podle Bártka prohlašuje pro jihoafrická média, že byl v České republice politickým vězněm. Šanci na získání politického azylu v Jižní Africe prý Krejčíř má, protože v zemi zatím nefungují standardní prvky západní demokracie.

Marie Machytková, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme