Krejčířovi daňové úřady v Jihoafrické republice obstavily majetek
Daňové úřady v Jihoafrické republice obstavily majetek uprchlého českého podnikatele Radovana Krejčíře. O jmění přišla také Krejčířova rodina a desítky na něj napojených společností.
Podle úřadů jde o předběžné opatření schválené soudem. Berní úřad vyšetřoval majetkové poměry Radovana Krejčíře přes tři roky. Na daních by měl zaplatit v přepočtu 200 milionů korun.
V úterý tento týden zahynuli při výbuchu před Krejčířovým obchodem dva lidé.
Krejčíř do Jižní Afriky uprchl v roce 2007 a české úřady usilují o jeho vydání. Loni byl Krejčíř v Česku nepravomocně odsouzen k 11 letům vězení za daňové úniky.
Redaktor České televize Dalibor Bártek mluvil ve Stalo se dnes o zabavení majetku Radovana Krejčíře v Jižní Africe
Podle redaktora České televize Dalibora Bártka, který několikrát s Krejčířem natáčel, existuje spojitost mezi úterním bombovým útokem v podniku Radovana Krejčíře a pátečním zásahem jihoafrických úřadů.
„Naskýtá se logická úvaha, že tamním úřadům pomaličku dochází trpělivost s uprchlíkem z České republiky, který poté, co se usídlil v Jižní Africe, zamotává hlavu nejen policistům, ale i běžným občanům. Protože ataky, které tam v souvislosti s jeho osobou probíhají, jsou opravdu velké,“ myslí si Bártek.
I v Česku byl prověřován kvůli násilí
„V České republice je (Krejčíř) odsouzen za výrazné finanční delikty a stejně tak byl prověřován kvůli násilné trestné činnosti, kdy zemřelo několik lidí, jejichž smrt je spojována s Radovanem Krejčířem,“ říká Bártek.
Podle Bártka tudíž spíše není náhoda, že v Jižní Africe zemřelo násilnou smrtí za sedm let Krejčířova pobytu kolem 12 lidí z jeho okolí.
Krejčíř podle Bártka prohlašuje pro jihoafrická média, že byl v České republice politickým vězněm. Šanci na získání politického azylu v Jižní Africe prý Krejčíř má, protože v zemi zatím nefungují standardní prvky západní demokracie.