Kyrgyzské nemocnice jsou plné, s pandemii pomáhají dobrovolníci. Resuscitace probíhají i v kufru auta
Zatímco řidič krouží ulicemi, v otevřeném kufru jedoucího minivanu probíhá oživování kolabujícího pacienta. I tak vypadá záchrana lidí nakažených koronavirem v Kyrgyzstánu. Ukazuje to video zveřejněné Rádiem Svobodná Evropa, které poukazuje na zahlcenost tamního zdravotnictví. Kvůli pandemii jsou nemocnice plné a sanitky nestíhají, na záchraně životů se proto podílí zhruba 200 dobrovolníků, kteří pacientům poskytují první pomoc.
„Tihle mladí kluci vzali do svých rukou funkci naší vlády,“ říká na videu jeden z vděčných obyvatel Kyrgyzstánu.
Východní Sibiř se bouří, reakce Moskvy ale nepřichází. Kreml tápe, jak se situací naložit
Číst článek
Jeho otec sotva lapal po dechu, když se mu kolem druhé hodiny ranní rodina snažila zavolat pomoc, sanitka ale nepřijela. Nakonec na místo dorazili dobrovolníci s přenosným kyslíkovým koncentrátorem, na který otce napojili. Tím mu zachránili život.
V zemi, která v současnosti eviduje přes 30 tisíc potvrzených případů nákazy a na 1200 zemřelých, je pomoc dobrovolníků zásadní a přiznávají to i úřady.
Podle Rádia Svobodná Evropa dobrovolníci každý den obdrží několik stovek telefonátů zoufalých lidí, kteří potřebují pomoc lékařů, ta ale mnohdy nepřichází.
„Děkuji za vás Pánubohu, kluci. Volala jsem sanitku, nikdo mi to ale nezvedal. Tak jsem zavěsila,“ popisuje se slzami v očích jedna z žen, které dobrovolníci také pomohli.
Skupina funguje 24 hodin, sedm dní v týdnu. Nové pomocníky shání prostřednictvím sociálních sítí.
‚Každé ráno bylo jako ruská ruleta.‘ Dokázali se z covidu vyléčit, potíže u řady pacientů ale přetrvávají
Číst článek
„Potřebujeme pomoc, potřebujeme dobrovolníky, potřebujeme řidiče… Prosím vás, neseďte doma. Potřebujeme vaši pomoc víc než kdy dřív. Nemáme dost lidí,“ říká jeden z dobrovolníků na videovzkazu, kterým se snaží přilákat další pomocníky.
Chod dobrovolnické skupiny a potřebné ochranné i zdravotnické vybavení je financováno díky penězům, které jim posílají dárci. Zatímco na začátku měli jen tři kyslíkové koncentrátory, teď jich je celkem 20. Některé z nich získali jako dar od malých kyrgyzských firem.
„Upřímně řečeno, nad lhostejností naší vlády se mi chce brečet,“ stěžuje si na nedostatečnou reakci úřadů jeden z dobrovolníků Adil Nurdin Uulu. Jejich práci podle něj musí nahrazovat obyčejní Kyrgyzové – například taxikář, jehož plat není nijak vysoký, přesto se rozhodne práci přerušit, aby mohl se zachraňováním životů také pomoct.
Úřady šestimilionového Kyrgyzstánu podle Rádia Svobodná Evropa přiznávají, že situaci nezvládají. „Každá pomoc je vítaná,“ vyzdvihuje práci dobrovolníků kyrgyzský prezident Sooronbaj Žeenbekov.
Dobrovolníkům mezitím dál zvoní telefon, na který volají zoufalí pacienti, kteří by jinak zřejmě zůstali bez pomoci.