Co jednomu chutná, nad tím se může jiný ušklíbat. Ve středoasijském Kyrgyzstánu je velmi oblíbená hlína. Není to ale pokrm v pravém slova smyslu, spíš údajně zdraví prospěšný doplněk stravy.
Uzbekistán, Kazachstán, Tádžikistán, Kyrgyzstán a Turkmenistán. Středoasijské republiky hází laický pozorovatel z Evropy často do jednoho pytle. Jak se v regionu zorientovat, poradí podcast Na Východ!
Doporučení ministerstvo vzneslo po teroristickém útoku, ze kterého jsou obviněni migranti ze Střední Asie. Útok ještě více vyostřil panující nálady v Rusku proti přistěhovalcům.
„Po třetí jízdě, když byli všichni dole, se vzdáleně uvolnila menší lavina ve svahu vedle jejich stopy a ta uvolnila větší lavinu. Obě sjely do údolí ve směru lyžařů,“ uvedla cestovní kancelář.
„Naši diplomaté v Astaně jsou v kontaktu s místními úřady a cestovní kanceláří,“ uvedla Mariana Wernerová z odboru komunikace českého ministerstva zahraničí.
„Od začátku roku 2023 je v médiích aktivně podněcována fobie z migrantů a nafukovány jakékoli příběhy týkající se migrantů," říká ruská aktivistka v exilu Valentina Čupiková.
Zákonodárci navrhují změnit podobu 40 paprsků slunce z vlnících se na rovné. A také chtějí přidat jeden prut do tunduku, kostry tradiční kyrgyzské jurty zobrazené ve slunci na vlajce.
Jedna možnost je, že Ázerbájdžán chce vynutit podepsání mírových dohod s Arménií a zároveň uznání svých teritoriálních nároků, komentuje Slavomír Horák z Katedry ruských a východoevropských studií.
Podobné potyčky na kyrgyzsko-tádžické hranici jsou časté. Letos koncem dubna si konflikt o vodní zdroj na hranicích mezi těmito republikami vyžádal nejméně šest mrtvých a desítky zraněných.
Objev učinili na dvou hřbitovech ležících v dnešním Kyrgyzstánu mezi jezerem Issyk-kul a největším městem Biškekem. Na obou místech je velké množství hrobů datovaných do let 1338 a 1339.
„V centru Almaty se život vrací k normálu. Dnes jsme vyšli do ulic a nakoupili v supermarketu. Obchody se postupně otevírají a bankomaty začínají fungovat, i když ne všechny,“ popisuje Kazach.
Kontrola sociálních sítí by měla být součást přípravy na pohovor, radí Lidové noviny. A nalezení pozůstatků v Kyrgyzstánu, uvádí Právo. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
V nejhorším střetu v poslední době mezi dvěma středoasijskými státy, které spolu mají územní spory, přišlo na kyrgyzské straně o život 13 lidí, desítky dalších utrpěly zranění.
Sadyr Žaparov vyhrál podle očekávání se ziskem 79,2 procent hlasů. Voliči kromě nové hlavy státu rozhodli i o změně ústavy. Ta posílí pravomoci hlavy státu.
Středoasijskou zemi zachvátily nepokoje po parlamentních volbách 4. října, když strany, které podle oficiálních výsledků neuspěly, rozpoutaly protesty v hlavním městě Biškeku.
Kyrgyzstánem i nadále zmítají nepokoje, které začaly po nedělních parlamentních volbách. V pátek kyrgyzský prezident Sooronbaj Žeenbekov podepsal rezignaci premiéra.
V pondělí v Biškeku pokračovaly střety mezi demonstranty, kteří požadují zneplatnění nedělních parlamentních voleb, a policií. Tisícovky lidí demonstrují proti manipulacím s výsledky voleb.
V centru Biškeku již několik hodin zní výstřely a výbuchy. Mezi protestujícími jsou podporovatelé i představitelé politických stran, které se po nedělním hlasování nedostaly do parlamentu.
„Děkuji za vás Pánubohu, kluci. Volala jsem sanitku, nikdo mi to ale nezvedal,“ popisuje se slzami v očích jedna z žen, které skupina mladých kyrgyzských dobrovolníků také pomohla.
Vystoupení během výstavy Feminnale mělo údajně upozornit na problémy žen v sexuálním průmyslu. Ředitelka chce svou demisí ochránit pracovníky muzea a organizátorky.
Atambajev, zbavený v červenci imunity a stíhaný pro podezření z korupce a z kontaktů s podsvětím, byl zadržen 8. srpna po divoké přestřelce, do které se podle vlastního přiznání sám zapojil.