V Labi kvůli vysokým teplotám ubývá vody, na březích řeky se objevuje nevybuchlá munice z války
Německo i nadále sužují tropické teploty. Kvůli mimořádně nízkému stavu vody se v korytu Labe objevují zbytky munice z druhé světové války, informovala agentura DPA. Teplota vody v Baltu na severovýchodě Německa je pak již srovnatelná se Středomořím.
Ve středu byly nejteplejšími místy v Německu města v okolí českých hranic – bavorské Řezno s 37,9 stupni Ceslsia a saská Hoyerswerda.
Kvůli suchu je na mimořádně nízké úrovni hladina Labe. Například v Magdeburku je jen několik centimetrů nad historickým minimem z roku 1934. Postižena je tím už několik dní lodní doprava. Jen s omezeními fungují například oblíbené výletní lodě v Drážďanech.
Meteorologové naměřili nejteplejší letošní den. Teploty se vyšplhaly až na 38 stupňů
Číst článek
Pokles hladiny Labe odhalil na řadě míst nevybuchlou munici z druhé světové války. Například v Sasku-Anhaltsku úřady hlásí nález granátů a min na pěti místech. Výbušniny nacházejí lidé také na březích Labe v Sasku.
Radost mohou mít z aktuálního počasí turisté, kteří se rozhodli strávit letní dovolenou místo u Středozemního moře na Baltu. Teplota vody u německého pobřeží mezi městem Lübeck a dánskou hranicí se podle agentury DPA pohybuje mezi 23 a 25 stupni Celsia.
Stále teplejší voda v řekách však začíná vadit rybám, které by mohly začít hynout. Na horním toku Rýna u německo-švýcarské hranice ve čtvrtek naměřili teplotu vody 27,4 °C.
Hranice 27 stupňů je přitom pro zde žijící lipany či pstruhy považována za smrtelnou. „Podle literatury by musely ryby už nyní hromadně hynout,“ řekl DPA zástupce švýcarského rybářského svazu Samuel Gründler. Zatím podle něj ale lidé nacházejí na březích jen jednotlivé uhynulé kusy.