Letošními laureáty Sacharovovy ceny jsou dva íránští disidenti

Letošní Sacharovovu cenu získali dva íránští disidenti: režisér Dža'afar Panáhí a právnička Nasrín Sotúdeová. Zvláštní komise se na nich shodla během asi tří minut jednomyslně. Oba laureáti jsou v současné době v íránském vězení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dža'afar Panáhí v roce 2006 na berlínském festivalu

Dža'afar Panáhí v roce 2006 na berlínském festivalu | Zdroj: ČTK

Předseda evropského parlamentu Martin Schulz vyzdvihl osobní oběti, které museli oba přinést. Za svobodu bojují bez ohledu na vlastní pohodlí a bezpečí.

Evropský parlament je chce cenou podpořit a doufá, že si ji v prosinci přijedou osobně převzít. Není to však moc pravděpodobné, oba jsou totiž momentálně vězněni íránským režimem.

Nasrín Sotúdeová za to, že jako právnička obhajovala účastníky demonstrací po prezidentských volbách v roce 2009, a Dža'afar Panáhí kvůli svým filmům o situaci dětí, žen nebo chudých lidí v Íránu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Udělení Sacharovovy ceny právě íránským disidentům vysvětloval ve Stalo se dnes europoslanec Libor Rouček

Panáhí byl několikrát oceněný, mimo jiné i na festivalech v Berlíně a v Cannes. Naposledy se na loňském festivalu v Cannes promítal jeho ilegální film, který se podařilo propašovat z Íránu. Dokument, který natočil s kolegou doma, podává svědectví z doby, kdy se filmař dozvěděl o svém odsouzení a nástupu do vězení.

Oba jsou známí spíše v zahraničí než u íránské veřejnosti, státní aparát informace o těchto lidech potlačuje. O Panáhím jako režisérovi sice Íránci vědí, pro běžné publikum je ale představitelem menšinového proudu, tvůrcem pro intelektuály.

Sacharovova cena za svobodu myšlení nese jméno sovětského fyzika a disidenta Andreja Sacharova. Uděluje ji Evropský parlament každoročně od roku 1988 výjimečným osobnostem nebo organizacím, které významně přispěly k boji za lidská práva nebo demokracii. Rozhodování o laureátech Sacharovovy ceny má několik fází. Nejdříve se podávají návrhy, tři finalisty vybírají dva výbory Evropského parlamentu a podvýbor pro lidská práva. Konference předsedů politických frakcí pak vybere vítěze, který dostává cenu na půdě Evropského parlamentu v termínu nejbližším Dni lidských práv, tedy 10. prosinci. K diplomu dostávají laureáti i finanční odměnu 50 tisíc eur.

Pokud si íránští laureáti pro cenu nebudou moci přijet, Evropský parlament jim cenu předá později. Nebylo by to poprvé. „Budeme čekat, naléhat na íránské úřady, při všech možných příležitostech to budeme připomínat, budeme usilovat o jejich propuštění tak, aby propuštěni byli a jednoho dne si pro tu cenu mohli přijet,“ ujišťuje místopředseda sociálnědemokratické frakce Evropského parlamentu Libor Rouček.

Fakt, že Sacharovovu cenu obdrželi íránští občané, zveřejnila pouze perskojazyčná vysílání BBC a dalších zahraničních médií. Íránská média o tom mlčí.

EP hraje v Íránu na dvě strany

Zároveň ale do Íránu míří delegace Evropského parlamentu, která bude jednat s režimem. Podle některých poslanců to ale může posílit ajatoláhy. Vyzývají parlament, aby se rozmyslel, na čí stranu se chce postavit, a nevysílal rozporuplné signály.

Britský deník Guardian zase informuje o odmítnutí Londýna poskytnout Washingtonu své vojenské základy k posílení jednotek před případným útokem na Írán. Velká Británie totiž argumentuje, že útok proti Islámské republice by byl v tuto chvíli porušením mezinárodního práva.

Británie odmítla Američanům poskytnout základny pro preventivní útok na Írán

Číst článek

Pavel Novák, Lucie Maňourová, Ondřej Bouda, Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme