„SAE protáhly desítky obránců lidských práv nestoudně nespravedlivým soudním procesem plným porušování řádného procesu a obvinění z mučení,“ řekla pracovnice Human Rights Watch.
Na problém nízkých penzí odpůrců a odpůrkyň komunistického režimu upozornil v minulém roce signatář Charty 77 Jiří Gruntorád, když týden držel hladovku před Úřadem vlády.
Francouzský investigativní novinář píše o třiceti často velmi známých Francouzích, kteří spolupracovali s československou StB. Byl mezi nimi například už zesnulý novinář Albert-Paul Lentin.
Na neřešení problému nízkých disidentských penzí upozornil nedávno signatář Charty 77 a zakladatel knihovny samizdatové a exilové literatury Libri prohibiti Jiří Gruntorád.
Mluvčí Charty 77 a aktivní disident byl takřka nepřetržitě sledován Státní bezpečností a vězněn. Filozof Radim Palouš vyprávěl svůj příběh pro Paměť národa krátce před svou smrtí, zemřel v září 2015.
Je to až trapné sledovat. Nejprve se premiér Fiala dušuje, že usnesení nelze odvolat. To samé tvrdí Jurečka. Den na to je usnesení zrušeno „z humanitárních důvodů“.
„To není jenom díky tomu, že my jsme drželi hladovku. To je díky tomu, že nás spousta lidí podporovala,“ uvedl John Bok na dotaz novinářů, jaký má pocit z toho, že vláda vzala protest disidentů vážně.
Signatář Charty 77 drží od 17. listopadu hladovku, kvůli neřešení problému nízkých důchodů disidentů. Uvedl, že hladovku ukončí, pokud vláda zruší usnesení, kde se přihlásila k odkazu Charty 77.
Podle Mikuláše Kroupy je pro disidenty velmi náročné komunikovat s úřady nebo žádat o podporu. „Musíme si uvědomit, že spousta disidentů má velmi skromnou a někdy až poustevnickou povahu,“ popisuje.
Disidentům s nízkým důchodem, kteří dostatečně dlouho platili odvody, sociální správa dorovná penzi na průměrnou částku. Koncem září byla průměrná penze 20 254 korun.
„V kontextu doby se jeví shora popsané stíhání a odsouzení obviněného jako účelový zásah represivních složek proti undergroundovému písničkáři,“ píše ministr spravedlnosti Blažek (ODS) ve stížnosti.
Odvolací soud dvěma mužům dvouleté podmíněné tresty potvrdil, dalším dvěma je nově uložil. Bývalí příslušníci StB šikanovali mimo jiné člena hudební skupiny The Plastic People of the Universe.
12. října 1988 protestovala skoro stovka českých a slovenských vydavatelů samizdatů proti uvěznění jednoho z nich. Slovák Ivan Polanský dostal čtyři roky nepodmíněně za vydávání samizdatu.
Vladimir Volochonskij byl městským zastupitelem v Petrohradu a z Ruska uprchl poté, co jej zatkli kvůli pořádání protestu proti válce na Ukrajině. Na organizaci demonstrací se podílí i v Bělehradě.
Kniha Vězení jako zrcadlo společnosti letos získala mezinárodní cenu Egona Erwina Kische. Napsali ji společně sociální antropolog, historička a psycholožka.
Luis Manuel Otero Alcántara a Maykel Castillo jsou obžalovaní z narušení veřejného klidu. K jejich propuštění vyzvaly organizace na ochranu lidských práv.
Poté, co se Charta 77 objevila v západních médiích, začaly noviny, televize i rozhlas zveřejňovat stanoviska, která chartu odsuzovala. Kampaň vyústila dokumentem známým jako Anticharta.
Kubánská vláda manifestace nepovolila s tvrzením, že za pořadateli stojí „imperialistická strategie USA“, jejímž cílem je rozvrátit komunistický režim na ostrově.
„Odešla lékařka chartistů, blízká přítelkyně Olgy a Václava Havlových. Vyjadřujeme upřímnou soustrast rodině a s láskou a vděčností vzpomínáme,“ uvedla nadace.
Maryško schválil i šikanování hudebníka skupiny Plastic People of the Universe Vratislava Brabence, kterého příslušníci StB obtěžovali neustálými výslechy a vyhrožováním únosem jeho ženy a dcery.
„Vůbec jsme nevěděli, že se ochranný dohled zneužívá. Netušila jsem, co Josef Urválek dělal v padesátých letech, kdy jsem se narodila,“ řekla v rozhovoru pro iROZHLAS.cz Helena Válková.
Jeden ze článků na obhajobu ochranného dohledu napsala Helena Válková s Josefem Urválkem, který je nechvalně známý jako komunistický prokurátor z procesu s Miladou Horákovou.
Učit na těchto tajných přednáškách a seminářích přijížděli z Velké Británie do tehdejšího Československa přední britští filozofové a učenci. Sem pašovali knihy a ven texty zakázaných autorů.
Kubánští představitelé tvrdí, že ústava, kterou již loni schválil parlament, odráží snahu modernizovat nejen ekonomiku, ale i nutnost změn ve vedení země.