Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Libyjské investice po celém světě se odhadují na 80 miliard liber

Rada bezpečnosti OSN schválila sankce proti libyjskému vůdci Kaddáfímu a jeho spolupracovníkům. Týkají se především zmrazení účtů a finančních transakcí. Muammar Kaddáfí se ovšem dušuje, že žádné konto v zahraničí nemá. Bankovní účet na jeho jméno asi v západních bankách skutečně neexistuje. To ale neznamená, že by nebylo co zabavovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muammar Kaddáfí znamenal až do začátku revoluce totéž, co Libye.

Muammar Kaddáfí znamenal až do začátku revoluce totéž, co Libye. | Zdroj: ČTK

Jenom ve Spojených státech zmrazily úřady majetek v hodnotě 30 miliard dolarů. Ve Spojeném království zatím jde asi o miliardu liber. A menší částky jsou v mnoha dalších zemích. Většina z toho ale nejsou peníze na účtech, jde o investice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Bouda mluví o majetku Muammara Kaddáfího po světě v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Například do španělského turistického komplexu, do několika evropských bank či automobilek, ale také do fotbalového klubu Juventus nebo do vlastníka novin Financial Times.

Investice se objevují i v Rusku, Turecku a takřka všude na světě. Většinou jde o velmi minoritní podíly, které se tak ani nemusely hlásit úřadům, a tak zatím nikdo neví, kolik přesně toho majetku je. Ale odhaduje se, že libyjské investice po celém světě mají hodnotu okolo stovky miliard dolarů.

Naprostá většina investic šla přes Libyjskou investiční agenturu, která za peníze z ropného průmyslu nakupovala co mohla. Až do začátku revoluce byl Kaddáfí a Libye totéž. Teď už to není tak jasné, a jelikož agentura oficiálně spravuje peníze v zájmu libyjského lidu, tak bude těžké určit, komu patří.

Rozdílné přístupy států

Různé země proto přistupují k sankcím různě. Spojené státy zmrazily úplně všechno, co je jen trošku spojené s Libyí, i peníze investiční agentury. Britové se pak snaží zjistit, které peníze jsou napojené přímo na Kaddáfího a které ne.

Itálie zase odmítá zmrazit peníze, které jsou investované pod hlavičkou agentury, protože by tím poškodila zájmy nejen Libyjců, ale často i vlastních občanů, kteří mají investované peníze do stejné firmy.

Nicméně Spojené státy očekávají, že pokud se krize protáhne, tak všichni budou následovat jejich příkladu a zmrazí všechny libyjské zahraniční investice.

Akcie a nemovitosti nelze jen tak zabavit, i když taková injekce do státního rozpočtu by se asi mnoha vládám v dnešní době líbila. V naprosté většině případů budou aktiva zmrazena až do doby, než kontrolu nad nimi bude moci převzít nová libyjská vláda, včetně peněz, které prokazatelně patří Kaddáfímu, protože se počítá s tím, že se obohacoval na úkor svého národa, a tak morálním vlastníkem těch peněz je opět libyjský lid.

Ondřej Bouda, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme