Macron, Le Penová, Fillon nebo Melenchon? V zámoří začaly volby nového francouzského prezidenta o den dříve
Na zámořských územích začaly francouzské prezidentské volby už v sobotu. Samotnou Francie hlasuje v neděli. Volby nemají jasného favorita, mezi čtyřmi hlavními kandidáty je minimální rozdíl. Na pořádek bude dohlížet víc než 50 tisíc policistů a vojáků.
V některých zámořských oblastech Francie se hlasovalo v prvním kole prezidentských voleb. Příštího šéfa Elysejského paláce vybírali v sobotu například na ostrovech Saint-Pierre a Miquelon ležících u Kanady, kde hlasování začalo ve 12 hodin SELČ.
O hodinu později následovala Francouzská Guyana a po další hodině i karibské ostrovy Guadeloupe a Martinik. Večer středoevropského času došlo i na Francouzskou Polynésii. V New Yorku pak mohli Francouzi přijít hlasovat do jedné z šestnácti volebních místností. Nejde však o oblasti příliš lidnaté, takže bývají spíše na okraji zájmu vrcholných politiků.
Volby začínaly dříve kvůli výraznému časovému posunu, aby sčítání těchto hlasů nezdržovalo dopočítání konečných výsledků v kontinentální Francii. V prezidentské volbě si Francouzi mohou vybírat z celkem 11 kandidátů. Hlavní předvolební kampaň skončila v pátek v noci a politici již nesmějí veřejně vystupovat.
Mimořádně vyrovnané. Francouzské prezidentské volby nemají favority, ukazují průzkumy
Číst článek
Největším letošním favoritem je podle průzkumů veřejného mínění centrista a bývalý ministr socialistické vlády Emmanuel Macron. Ten by měl podle pátečních průzkumů získat 23–24,5 procenta hlasů. Na druhém místě je šéfka nacionalistů Marine Le Penová s 22–23 procenty, na třetím kandidát pravicových konzervativců François Fillon společně s levicovým radikálem Jeanem-Lukem Mélenchonem. Poslední tři politiky od sebe dělí jen několik procentních bodů, což znamená, že každý z nich se může probojovat do druhého kola.
Předpovědi volebních výsledků podle AFP komplikují nejen těsné výsledky průzkumů veřejného mínění. Velkou otázkou je i volební účast a vysoké procento nerozhodnutých voličů. Analytici tak nedokážou odhadnout, kdo se nakonec o prezidentský úřad utká ve druhém kole naplánovaném na 7. května.
Konečný výsledek může ovlivnit i čtvrteční teroristický útok v centru Paříže. Jeden průzkum již naznačil, že na tragické události vydělá Marine Le Penová.
Francouzské úřady v souvislosti s útokem chystají přísná bezpečnostní opatření. Na klidný průběh voleb v 67 tisících volebních místnostech bude dohlížet kolem 50 tisíc policistů a sedm tisíc vojáků. Volební komise pak dostaly kontakty na nejbližší policejní oddělení a mají také pokyny, aby voliči netvořili příliš dlouhé fronty mimo budovy.
V sobotu odpoledne byl na Severním nádraží v Paříži zadržen muž, který ohrožoval policisty nožem a vyvolával paniku. Ti ho okamžitě zadrželi, takže nestačil nikoho zranit.