Maďarský soud rozhodne o vině za neštěstí, při němž červený kal zaplavil vesnici
Obžalovaný management Maďarských hliníkáren odmítá odpovědnost za ekologickou katastrofu, k níž došlo před dvěma lety v maďarské obci Kolontár u města Ajka severně od Balatonu. Při havárii se z protržené nádrže vyvalil téměř milion krychlových metrů toxického červeného kalu a zemřelo deset lidí. Soud probíhá už šestý týden, prokurátor žádá nepodmíněné tresty.
K havárii došlo 4. října 2010. Obyvatelé Kolontáru popisovali, že se právě chystali na hody. Ve čtvrt na dvanáct přestala jít elektřina. To se už ve výšce více než dvou metrů valilo řídké bahno červené barvy a široko daleko ničilo vše, co mu přišlo do cesty. Lidé ztratili své blízké, domy, majetek, zvířata. Materiální škody dosáhly desítek miliard forintů.
Vláda se přičinila, aby byly v Kolontáru obnoveny ulice i domy, takže kdo ztratil střechu nad hlavou, už po roce měl nový dům, přesto lze v oblasti dva roky po katastrofě stopy po červeném bahně najít.
O průběhu soudu s manažery hliníkáren, které prokuratura viní za katastrofu v Kolontáru, referuje zpravodaj Gregor Martin Papucsek.
Lidé tu nechali jako memento jeden zničený dům. Sice stojí, ale ve více než dvoumetrové výšce je vidět čára po bahně. Událost připomíná také naučná stezka.
Prokuratuře trvalo téměř dva roky, než předložila obžalobu v takové podobě, aby se mohl začít hlavní soud, který má určit trestní odpovědnost. Prokurátor obviňuje management, obžalovaným číslo jedna je generální ředitel hliníkárny.
On a jeho kolegové se k obžalobě staví odmítavě. Předložili stovky stran znaleckých posudků a na jejich základě argumentují, že katastrofu nezpůsobila jejich nedbalost, ale různé geologické pohyby, staré hříchy stavařů, kteří nádrž na červený kal stavěli, a podobně.
Přesto tento týden generální ředitel připustil, že pochybil, když v prvních veřejných prohlášeních podceňoval jedovatost červeného kalu, uklidňoval veřejnost, že je to neškodné.
Probíhají i soudy o odškodnění
Další novinkou z tohoto týdne je znalecký posudek, který zřejmě bude soud respektovat a který říká, že stavbaři před půlstoletím neudělali chybu, objekt projektovali a postavili na stovky let, tedy napevno.
Z toho vyplývá, že nakládání s odpadem, zvyšování hladiny kalu nemuselo přispět k protržení hráze, tedy zde by už mohla vyskočit ne-vina managementu.
Souběžně s procesem probíhala či ještě probíhají i různá jiná soudní jednání, zejména ve věci odškodného pro obyvatele. Před třemi týdny v Budapešti přisoudili dvěma poškozeným finanční odškodné, další jednání ještě běží. I stát žaluje hliníkárny ve věci odškodnění.
Význam zmíněného prvního verdiktu o odškodném je v tom, že soudce určil odpovědnost hliníkárny, které tedy musí platit.