Masové pohřbívání nakaženého dobytka v Maďarsku vzbuzuje obavy. Zpod země cosi vybublává

Obyvatele maďarské obce Hegyeshalom poblíž hranic s Rakouskem a Slovenskem znepokojily možné důsledky masového pohřbívání dobytka nakaženého slintavkou a kulhavkou. Po sociálních sítích kolují videa ukazující místa, kde ze země ukrývající až 3000 mrtvých krav bublají do vody na povrchu neznámé plyny.

Budapešť/Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stádo krav

Stádo krav (Ilustrační foto) | Foto: Klára Škodová | Zdroj: Český rozhlas

Místní lidé i obyvatelé nedalekých slovenských obcí se obávají znečištění pitné vody, píšou maďarská a slovenská média.

Poblíž obce v severovýchodním cípu země několik desítek kilometrů jihovýchodně od Bratislavy skončilo pod zemí až několik tisíc kusů dobytka kvůli obavě z prudce infekční choroby, která se objevila v Maďarsku a na Slovensku. Někteří lidé z okolí však mají obavy, že těla poraženého dobytka jsou zakopaná příliš mělko a mohou ohrozit zdroje pitné vody.

„Všeobecně se mluví o tom, že metr až metr a půl nad posledním zvířetem má být zemina, aby to nebylo jako na těch záběrech z Maďarska, že to bublá jako sopka. Určitě se tam dává dezinfekční prostředek, většinou se dává hašené vápno,“ řekl webu Noviny.sk bývalý ředitel slovenské veterinární správy Jozef Bíreš.

Zatím negativní. U 37 zkontrolovaných vzorků mléka v Česku se slintavka a kulhavka neprokázala

Číst článek

Starostové slovenských příhraničních obcí podle médií žádají, aby se pravidelně odebíraly a vyhodnocovaly vzorky pitné vody. Někteří obyvatelé si rozbory budou dělat na vlastní náklady.

Jeden z obyvatel dotčené maďarské obce László Nyul publikoval na svém facebooku video z místa, kde těžká technika zahrabala poražená zvířata. Okolí podle něho hrozí ekologická katastrofa a Nyul se kvůli tomu chce obrátit na soudy.

Slovensko od úterý obnovuje kvůli nákaze kontroly na hranicích s Maďarskem a Rakouskem, které potrvají do 7. května. Slovensko dosud potvrdilo šest ohnisek vysoce nakažlivého onemocnění skotu a jiných zvířat, které bylo do země podle Bratislavy zavlečeno z Maďarska.

Maďarsko zjistilo slintavku a kulhavku také v jednom z chovů u svých hranic s Rakouskem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme