Smažené kuře, vodní meloun a vafle. Škola u New Yorku se omluvila za oběd s rasistickým podtextem
Škola v americké obci Nyack nedaleko New Yorku se omluvila, že v první den měsíce černošské historie servírovala žákům oběd s rasistickým podtextem. Studenti dostali smažené kuře, vodní meloun a vafle, napsal deník The Guardian.
Spojování melounů s černošským obyvatelstvem ve Spojených státech sahá do dob zrušení otroctví. Tehdy černoši začali pěstovat a prodávat vodní melouny, které se staly symbolem jejich svobody. Běloši, kteří vystupovali proti zrušení otroctví, pak používali narážky na melouny ke znevažování černošského obyvatelstva, citoval The Guardian vyjádření Národního muzea afroamerické historie a kultury.
U Oděsy vydražili meloun z okupovaného Chersonu. Cestoval 900 kilometrů, před válkou to bylo 170
Číst článek
Černošští obyvatelé USA také vylepšili způsoby, jak připravit smažené kuře, a i tento pokrm je používán k zesměšňování černochů ve Spojených státech, uvedla Marcia Chatelainová, která vyučuje dějiny a afroamerická studia na Georgetownské univerzitě.
Studenti školy v Nyacku měli původně dostat k obědu 1. února sýrový steak, brokolici a ovoce. Dodavatel ale nakonec nabídku změnil, uvedli zástupci školy.
„Nabídnout kuře a vafle s vodním melounem jako dezert v první den měsíce černošské historie bylo necitlivé,“ konstatoval ředitel školy David Johnson. Jídlo, které dodavatel zvolil, „posiluje negativní stereotypy týkající se afroamerické komunity“, dodal.
„Ptali se nás, jestli chceme meloun. Vzpomínám si, že mě to překvapilo, protože teď není melounová sezona,“ řekla žákyně Honore Santiagová místní televizní a rozhlasové stanici WABC.
Za oběd se omluvila také firma Aramark, která jídlo do školy v Nyacku dodává. „Situace ve škole byla naše chyba. Něco takového se nikdy nemělo stát,“ napsal mluvčí společnosti v prohlášení.
Incident z 1. února ale není prvním případem, kdy se firma Aramark stala terčem kritiky kvůli předpokládanému rasismu, píše list The Guardian. V roce 2018 dostali studenti na Newyorské univerzitě jako součást oběda u příležitosti měsíce černošské historie vodu s melounovou příchutí, připomněl list. Poté, co představitelé univerzity na případ upozornili, propustila firma Aramark několik zaměstnanců. Následující rok univerzita smlouvu se společností zrušila.
V roce 2011 firma Aramark vyvolala podobné pobouření, když podávala na Kalifornské univerzitě v Irvine smažené kuře a vafle na Den Martina Luthera Kinga, známého amerického bojovníka proti rasismu.