Merkelová po jednání s Netanjahuem: V otázce další výstavby se neshodneme
„Shodli jsme se, že se neshodneme“, tak německá kancléřka Angela Merkelová shrnula dnešní schůzku s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Neshoda byla podle očekávání nad tématem rozšiřování židovských osad na palestinských územích. Tím pohrozil Izrael poté, co Valné shromáždění OSN zvýšilo status Palestiny v rámci Spojených národů. Německo se stejně jako 40 dalších zemí zdrželo hlasování.
Postoj Německa označil Benjamin Netanjahu za zklamání. Navzdory své výčitce vůči Berlínu ale dnes prohlásil, že kancléřku považuje za ‘přítelkyni a partnerku pro bezpečnost a mír na Blízkém východě‘.
Podle komentátora ČRo 6 Jana Fingerlanda hlasování Německa o statusu Palestiny dlouhodobě dobré německo-izraelské vztahy nenaruší. „Je to taková drobná manželská rozmíška, která ale nic nemění na podstatě vztahu, který je dlouhodobě dobrý,“ míní.
„Samozřejmě to souvisí s tím, že Německo má z větší části stále ještě pocit nějaké zodpovědnosti za osud židovského státu. Ale i v některých jiných ohledech jsou Německo a Izrael na podobné vlně. Například při operaci v Gaze Německo patřilo mezi státy, které nejvíce vyjadřovaly pochopení pro izraelskou reakci,“ dodal Fingerland.
Dobré vzájemné vztahy se podle něj promítají do vzájemných obchodů. „Zejména pro Izrael je Německo nesmírně důležitým trhem. Ale pro izraelské existenční problémy není ani tak důležitý běžný byznys, ale vojenský obchod. Němci dodávají Izraeli důležité zbraně, zejména ponorky, které židovskému státu zajišťují možnost takzvaného druhého úderu,“ vysvětlil.
Kancléřka Merkelová dnes také odsoudila záměr Izraele postavit 3000 bytů v okolí Jeruzaléma, který ohlásil izraelský kabinet hned po hlasování v OSN. Palestinci zase jako odvetu varovali, že podají na Izrael žalobu u Mezinárodního trestního tribunálu v Haagu.
„Německo přímo nezasahuje do těchto záležitostí. Paradoxně má čím dál tím větší zájem a vliv v některých jiných blízkovýchodních zemích, například v Libanonu. Německo ale může dlouhodobě hrát velice pozitivní úlohu v této oblasti. Konkrétně při vyjednávání mezi Izraelci a Palestinci ohledně sídliště E -1, východně od Jeruzaléma,“ dodal s tím, že podle něj k výstavbě osad v této oblasti nikdy nedojde.