„Bizarností tohoto plánu je, že to je něco, s čím může souhlasit Trump i velká část izraelské vlády, přestože přijímání uprchlíků v regionu není uskutečnitelné,“ říká analytik Jakub Záhora.
Trump označil Pásmo Gazy za pekelnou propast. Byla jí podle něj už i před bombardováním. Navrhl přemístit zbývající obyvatele do bezpečných a krásných míst v okolních zemích.
„Trump se chce jasně vymezit proti předchozí Bidenově administrativě a ukázat, že nebude blokovat dodávky zbraní do Izraele,“ komentuje Trumpovy kroky Kalhousová.
Poslední mezinárodní zatykače, které vydal Mezinárodní trestní soud, mířily kromě velitelů Hamásu i na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Joava Gallanta.
„Příměří je poměrně silné a obě strany mají zájem jeho rámec dodržet. I proto se ve sporných chvílích snaží hledat kompromisy,“ říká česká velvyslankyně v Tel Avivu Veronika Kuchyňová Šmigolová.
Postupné stahování jednotek bude v etapách pokračovat i po uplynutí lhůty, a to po domluvě se Spojenými státy, uvádí v prohlášení úřad izraelského premiéra.
Halevi podle ToI uvedl, že opouští funkci kvůli tomu, že „uznává zodpovědnost za selhání armády“ stran 7. října 2023. Dodal, že tak činí v době, kdy izraelská armáda dosáhla značných úspěchů.
„Osobně jsem skeptický k tomu, že by Trump byl faktor, který povede k definitnímu ukončení války,“ říká odborník Jakub Záhora po vyjednání dočasného příměří mezi Izraelem a Hamásem.
Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua oznámila podepsání dohody o příměří v Pásmu Gazy a propuštění rukojmích držených palestinským hnutím Hamás.
Dohoda počítá s tím, že 19. ledna začne platit příměří, které v první fázi přeruší boje na 42 dnů. Zároveň má být propuštěno 33 rukojmích držených palestinskými ozbrojenci v Pásmu Gazy.
Ministr o obnovení jednání informoval příbuzné rukojmí a vojákyně Liri Albagové. Hamás v sobotu zveřejnil video, v němž unesená žena vyzývá Izrael, aby pro propuštění rukojmích udělal více.
Navzdory všemu popularita Netanjahua v Izraeli po dlouhé době zase roste. Napomohla tomu jistě i skutečnost, že konflikt s libanonským radikálním hnutím Hizballáh skončil příměřím.
Na dotaz, co by považovali za vítězství Izraele ve válce proti teroristickému hnutí Hamás, odpovědělo 68 procent dotazovaných, že může být dosaženo pouze spolu s návratem všech rukojmích držených.
Turecko údajně chystá vojenskou ofenzivu proti kurdským milicím na východě Sýrie. Podle amerických zdrojů začalo Turecko shromažďovat vojenské síly u města Kobani u turecko-syrské hranice.
„Izrael nejenže bude rozšiřovat existující osady na Golanách, ale začal okupovat i část Golan, která byla pod syrskou kontrolou. To je v Sýrii viděno jako nepřátelský krok,“ říká expert Jakub Záhora.
Bezprecedentní cesta izraelského premiéra do horského nárazníkového pásma byla několik hodin vedena v tajnosti, než o ní informovala jeho kancelář a ministerstvo obrany.
Macron ocenil odvahu a trpělivost syrského lidu. „V tomto okamžiku nejistoty jim přeji mír, svobodu a jednotu,“ uvedl. Podle Donalda Trumpa stojí za koncem dynastie ztráta zájmu ze strany Ruska.
Statisíce civilistů podle humanitárních pracovníků nemají dostatek potravin už řadu měsíců, zatímco v oblasti pokračuje tažení Izraele proti hnutí Hamás.
Izraelská armáda se z Libanonu plně nestáhla a tvrdí, že tam působí „proti porušování příměří“. Členové Hizballáhu se údajně pohybovali v areálu, který sloužil k odpalování raket.
„Kolik Židů musí být zavražděno, aby společenství uznalo, že Izrael má právo na ochranu?“ ptá se Bartošek. „Nedomnívám se, že toto rozhodnutí zpochybňuje právo Izraele na sebeobranu,“ říká Gregorová.
Mezinárodní trestní soud vydal ve čtvrtek zatykače na izraelského premiéra Netanjahua a exministra obrany Galanta kvůli obvinění z válečných zločinů spáchaných v Pásmu Gazy.