Německo přijme asi třetinu běženců z lodi Sea-Watch 3. Na kapitánku se vybralo přes 30 milionů korun
Spolková republika přijme zhruba třetinu ze 40 běženců, které k italským břehům dopravila loď Sea-Watch 3 německé kapitánky Caroly Racketeové, jež kvůli tomu čelí několika obviněním. O další migranty by se podle magazínu Der Spiegel měly podělit Francie, Finsko, Portugalsko a Lucembursko. Na podporu jedenatřicetileté Němky se zatím v Německu a Itálii vybralo přes 1,3 milionu eur, v přepočtu 33 milionů korun.
Jednatřicetiletá kapitánka lodi Carola Racketeová do přístavu na italském ostrově Lampedusa vplula bez povolení v noci na sobotu. Učinila tak po více než dvou týdnech čekání na moři v momentě, kdy podle ní podmínky na palubě přestaly být únosné. Italské úřady ji poté zadržely a plavidlo zabavily.
Ženě hrozí pokuta až 50 tisíc eur, tedy 1,3 milionu korun, a trest až 15 let vězení za pašeráctví lidí. Další až desetiletý trest Racketeová může dostat za to, že při vplutí do přístavu podle italské strany přimáčkla k přístavní hrázi člun policistů.
Prezident podpořil kapitánku
Případ Racketeové, kterým se má v úterý zabývat soud v sicilském Agrigentu, vyvolal v Německu silnou odezvu mezi politiky, podle nichž zachraňování životů nemůže být kriminalizováno, a kapitánka by tak měla být propuštěna.
Za německou lodní kapitánku se postavil například i německý prezident Frank-Walter Steinmeier, který ostře kritizoval italské úřady. Připustil, že mohou existovat předpisy pro to, kdy může loď zakotvit v přístavu.
‚Kdo zachraňuje lidské životy, není zločinec.‘ Na kapitánku lodi s běženci se vybraly miliony korun
Číst článek
„Jenomže Itálie není ledajaký stát. Itálie je uprostřed Evropské unie, je to zakládající stát Evropské unie. A proto smíme od země jako Itálie očekávat, že bude k takovému případu přistupovat jinak,“ prohlásil Steinmeier v rozhovoru, který má televize ZDF odvysílat v neděli večer.
Německý ministr zahraničí Heiko Maas už v sobotu vyzval, aby se záchrana lidí na moři nekriminalizovala. Podle poslance protiimigrační strany Alternativa pro Německo Petra Bystroně je zadržení Racketeové „zcela normální postup“.
„Je to obyčejná kriminálnice, kterou se levicové kruhy v Německu snaží stylizovat do role hrdinky,“ uvedl v neděli politik českého původu v rozhovoru s listem Die Welt.
Bystroň dal plně zapravdu italskému ministrovi vnitra Matteovi Salvinimu, který prohlásil, že srážka lodi Sea-Watch 3 s plavidlem finanční policie v lampeduském přístavu ukazuje, že je Racketeová zločinec. Už v sobotu ji označil za „bohatou, bílou Němku“, jejíž čin je srovnatelný s válečným aktem.
Sbírka na kapitánku
Na případ reagovala také veřejnost, kdy někteří lidé na její podporu poslali v Německu už přes 890 tisíc eur. Podobná italská sbírka přinesla dosud přes 430 tisíc eur.
Německou sbírku v noci na neděli vyhlásili televizní moderátoři Jan Böhmermann a Klaas Heufer-Umlauf na portálu YouTube. „Událostmi posledních dní dosáhla tato nelidská, chladnokrevná a bezskrupolózní politika nového dna,“ uvedli moderátoři na twitteru. „Kdo zachraňuje lidské životy, není zločinec,“ dodali.
Zástupci organizace Sea-Watch, která ve Středozemním moři zachraňuje migranty, v úterý na tiskové konferenci v Berlíně vyjádřili přesvědčení, že postup italských úřadů vůči Racketeové povede k tomu, že si kapitáni obchodních lodí v budoucnosti raději dobře rozmyslí, jestli někoho v nouzi na moři zachraňovat. To je přitom podle mezinárodních norem jejich povinnost.
‚Situace byla beznadějná‘
Samotná Racketeová své rozhodnutí vplout do přístavu obhajuje bezvýchodností situace. „Situace byla beznadějná. A mým cílem pouze bylo dostat na pevninu vyčerpané a zoufalé lidi,“ sdělila 31letá žena prostřednictvím svých právníků italskému deníku Corriere della Sera.
Měla prý strach, že lidé na lodi začnou skákat do moře. „Protože migranti neumí plavat, byla by to sebevražda. Na palubě už u migrantů docházelo k sebepoškozování,“ řekla kapitánka.
Italové vyšetřují kapitánku lodi s migranty, která porušila blokádu. Salvini posádku označil za piráty
Číst článek
Posádka lodi Sea-Watch 3 předem informovala italské úřady, že k přístavu zamíří. Těsně před zakotvením loď krátce blokoval člun italské finanční policie, nakonec se však loď s migranty dostala k molu. Na místě čekala policie, která kapitánku zatkla.
Loď Sea-Watch 3 nalodila 12. června u libyjských břehů 53 migrantů v nouzi, vstup na pevninu povolila Itálie od té doby jen 13 z nich, zejména dětem a těhotným ženám a lidem s vážnými zdravotními problémy.
Za první letošní půlrok se podle OSN přes Středozemní moře do Itálie, Španělska, Řecka a na Maltu a Kypr dostalo kolem 27 300 uprchlíků. Dalších asi 584 při takovém pokusu zemřelo.
Pro srovnání, na mexicko-americké hranici – za poměry na ní čelí tvrdé kritice americký prezident Donald Trump – loni za celý rok podle amerických úřadů zemřelo 283 migrantů.