‚Lidé chtějí klid a ticho.‘ Lukašenko nařídil obnovu pořádku v zemi, chce i větší ochranu hranic

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko na závěr zasedání bezpečnostní rady státu nařídil svým podřízeným obnovit klid v zemi, bouřící se proti ohlášenému Lukašenkově vítězství v prezidentských volbách z 9. srpna. Lukašenko v současnosti čelí největším protestům za celých 26 let svého vládnutí v bývalé sovětské republice. Policie přes den potlačila protesty v Minsku, v Grodnu na západě země naopak tamní radnice navazuje dialog s opozicí.

Minsk (Aktualizováno: 21:40 19. 8. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté dohlížejí na nedělní protest

Při dosavadních protestech byly zadrženy tisíce lidí | Foto: Vasily Fedosenko | Zdroj: Reuters

„V Minsku už nesmějí být žádné další nepokoje. Lidé jsou unavení, lidé chtějí klid a ticho,“ zdůraznil prezident podle státní agentury Belta. „Drtivá většina lidí si zvykla žít v klidné zemi a my jim klidnou zemi musíme vrátit,“ prohlásil.

Lukašenko na závěr porady nařídil pohraničníkům zesílit ochranu státní hranice, aby do Běloruska nemohli proniknout z jiných zemích žoldnéři, zbraně, munice či peníze na financování nepokojů; většina demonstrantů je podle něj placená. Ministerstvo obrany má prioritně sledovat „přesuny vojsk NATO na území Polska a Litvy“.

Skoncovat s nepořádky

Ministerstvu vnitra pak uložil skoncovat s nepořádky v zemi a zejména v Minsku, jakož i uchránit pracovní kolektivy „před ulicí“. Stávkující podle něj nemají dostat šanci k návratu do předchozího zaměstnání.

Trest smrti, odposlechy, policejní násilí, cenzura. Jak se žilo a žije v Lukašenkově Bělorusku?

Číst článek

V Bělorusku druhým týdnem pokračují demonstrace, jejichž účastníci považují Lukašenkovo šesté vítězství v prezidentských volbách za zfalšované a žádají jeho rezignaci. Lukašenko obvinil v úterý opozici, že se prostřednictvím chystané koordinační rady chce chopit moci, členy rady označil za „otevřené nacisty" a hrozil „zchladit horké hlavy“.

Policie ve středu rozehnala demonstraci stávkujících dělníků z Minského traktorového závodu MTZ, přičemž dva lidi podle agentury Reuters zatkla. Obsadila rovněž budovu státního divadla v hlavním městě, které se stalo jedním z ohnisek protestů poté, co byl jeho ředitel - bývalý diplomat - propuštěn za veřejnou podporu protirežimních demonstrací.

Večerní manifestace odpůrců

Proti večerní manifestaci stovek odpůrců režimu před ministerstvem vnitra ale bezpečnostní složky navzdory Lukašenkově výzvě k nastolení pořádku nezasáhly, uvedla agentura Reuters. Lidé za vytrvalého deště skandovali „Odstup!“ či „Pusťte je!“ s odkazem na zadržované účastníky předchozích protestů. Ve stejnou dobu se v metropoli uskutečnila také demonstrace na podporu prezidenta.

Sněmovna odsoudila násilí v Bělorusku a podpořila postup vlády. Neprošly následné výzvy opozice

Číst článek

Protestní akce se ve středu podle serveru Tut.by odehrály rovněž v Gomelu, Mogilevu, Bobrujsku či Grodnu. V posledně jmenovaném městě úřady požadavkům demonstrantů vyšly opatrně vstříc. Radnice na internetu zveřejnila desetibodový text s názvem "Odpověď na stížnosti veřejnosti", v němž podle agentury DPA stojí, že demonstrace budou napříště povoleny a postihů se údajně nemusí obávat ti pracovníci, kteří vstoupí do stávky. Vzniknout má rovněž nová rada, ve které kromě zástupců města budou moci zasednout představitelé občanské společnosti. Zahájení dialogu s úřady je jedním z hlavních požadavků opozice, připomíná DPA.

Situace v Bělorusku se zdá být ve slepé uličce: Lukašenkovi odpůrci pokračují v pouličních protestech a stávkách, ale jejich účinnost budí čím dál větší pochyby. Východiskem z krize by mohla být jednání, avšak Lukašenko debatovat s odpůrci nehodlá, ani nejeví ochotu vyslyšet mezinárodní hráče, poznamenal ruský list Kommersant.

Roli prostředníka by podle něj mohl sehrát ruský prezident Vladimir Putin, který v úterý jednal s německou kancléřkou, francouzským prezidentem a předsedou Evropské rady a předal jejich stanoviska Lukašenkovi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme