Sněmovna odsoudila násilí v Bělorusku a podpořila postup vlády. Neprošly následné výzvy opozice

Sněmovna ve středu po vzoru Senátu odsoudila násilné a nepřiměřené zásahy režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka proti jeho odpůrcům, kteří protestovali proti nedemokratickému a neférovému průběhu prezidentských voleb. Zároveň ve středu na návrh hnutí ANO podpořila postoj české vlády k situaci v Bělorusku.

Praha (Aktualizováno: 19:49 19. 8. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanci hnutí ANO v Poslanecké sněmovně

Poslanci hnutí ANO v Poslanecké sněmovně | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Pirátům, Starostům, lidovcům a TOP 09 se nepovedlo prosadit, aby sněmovna vyzvala Rusko ke zdrženlivosti a k nevměšování do vnitřních záležitostí Běloruska. Rusko o případnou pomoc požádal Lukašenko.

Poslanci na návrh Václava Klause (Trikolóra) rovněž vyjádřili „podporu občanům Běloruska v jejich touze po svobodě a demokracii“. Takřka nejtěsnější většinou schválila dolní komora také společný návrh Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, v němž požádala o „propuštění politických vězňů, jakož i vyšetření osudů nezvěstných osob, a nezávislé vyšetření represí ze strany běloruského režimu".

Další části společného návrhu už přijaty nebyly zejména kvůli odmítavému postoji KSČM a SPD a zdrženlivému postoji vládních stran. Patřil mezi ně požadavek, aby Sněmovna vyzvala Rusko ke zdrženlivosti a k nevměšování do vnitřních záležitostí Běloruska. Ruského prezidenta Vladimira Putina o případnou pomoc požádal Lukašenko. Neuspěl ani požadavek na vypsání nových prezidentských voleb v Bělorusku. Podle Tomia Okamura (SPD) a Vojtěcha Filipa (KSČM) by měly být nejprve přepočítány hlasy ze zpochybňovaných voleb.

Prezidenti zemí V4 vyjádřili znepokojení nad situací v Bělorusku. Vyzývají k zastavení násilí

Číst článek

Neúspěšné byly také snahy opozice zaúkolovat vládu. Měla mimo jiné vyjasnit podezření, že některé prostředky, které používaly běloruské pořádkové síly při násilném potlačování demonstrací, pocházely z Česka.

Vláda měla podle opozice také ve spolupráci s českými nevládními organizacemi, jež působí v Bělorusku, podpořit dialog mezi běloruským režimem a představiteli běloruské demokratické opozice. Kabinet měl rovněž zaujmout vstřícný postoj k těm, kteří z Běloruska prchají před politickými represemi.

Opozice po vládě rovněž požadovala zákon, který by umožnil zavedení individuálních sankcí vůči těm, kdo nesou odpovědnost za nedodržování lidských práv. Na zavedení adresných sankcí vůči představitelům běloruského režimu se shodli ministři zahraničí zemí Evropské unie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme