Mladé čínské rodiny jsou odkázány na hlídání prarodičů nebo chův
Jednou z nejdůležitějších věcí v životě Číňanů je rodina. V moderní době ale mladí Asiaté dávají přednost kariéře a děti odkládají na výchovu k prarodičům a příbuzným. Bohatší si pro svá dítka najímají dokonce vychovatelky. Ženou je k tomu jak finanční důvody, tak i nedostatek sociálních podpor a například i školek.
V hongkongském parku se zaujetím sleduji hrající si děti. Překvapivě tady ale s nimi nevidím mladé maminky, jak je to běžné v Česku nebo Evropě. Ne že by tady děti pobíhaly samy, doprovod jim ale většinou dělají filipínské chůvy nebo prarodiče.
Mladá filipínská chůva Cecilia vychovává svého čínského svěřence už více než šest let. „Většina Číňanů, hlavně ti starší, nechtějí svěřovat děti do péče cizích chův. Nevěří jim. A proto se o vnoučata starají raději sami,“ říká.
Usměvavá, s těžkým batohem na zádech běhá za osmiletým chlapcem po parku. Otázkami ji evidentně zdržuji, ale nedá mi se ještě nezeptat, proč se o dítě nestará přímo jeho matka.
„Matky musí v téhle zemi pracovat, nemají jinou šanci, chtějí-li děti zajistit. Nejde to, aby s nimi zůstávaly doma. Všechno je totiž drahé – školné, kroužky, jídlo i oblečení. A když matka chůvě věří, prostě jí předá dítě do péče. Matky jsou tady workoholičky, které začínají pracovat už ve třech nebo šesti měsících nemluvněte,“ odpoví mi netrpělivě Cecilia a mizí posbírat chlapce z klouzačky.
Že se o děti mladým rodičům starají prarodiče, považují obě strany za samozřejmost. Nic zvláštního na tom nepřijde ani mladé ekonomce Yang, se kterou se potkávám jednoho deštivého dne v kavárně. Je těhotná, ale ví, že s dítětem doma nezůstane:
„Ženy dnes v Číně ve velkých městech budují kariéru stejně jako muži, vydělávají spoustu peněz a nechtějí zůstat doma. Proč bych se měla zbavit práce, která mě naplňuje?“
Nevadí ale starším lidem, že místo odpočinku musí běhat v parku za ukřičeným vnukem nebo vnučkou? Kde nacházejí sílu stát se podruhé rodičem na plný úvazek?
„V továrnách pracují hlavně mladí lidé, jsou výkonnější, snáší lépe stres. A starší lidé? Tady když se dva vezmou, tak se o děti nestarají, starají se rodiče, kteří de facto skončí práci. Tento koncept tady funguje. Většina se vdá a odchází do rodiny muže žít s jeho rodiči,“ vysvětluje český manažer a technik, který čínský trend brzkých odchodů do důchodu sleduje i ve své továrně.
Prarodiče tedy rádi vymění práci v zaměstnání za hlídání vnuka nebo vnučky. Za to mohou do důchodu dřív. Mladým pak nezbývá než kromě vlastní rodiny a dítěte živit ještě rodiče. Systém školek a jeslí v Číně pořádně nefunguje.
Navíc prarodiče se rádi často o jediného potomka postarají. A často citují čínského filosofa Konfucia: uspořádaná rodina je nejdůležitější kámen společnosti a jen v ní se dá vychovávat zdravý a úspěšný jedinec.