Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Návštěva právě otevírané prezidentské knihovny B. Clintona

Václav Havel dal minulý týden najevo, že zřizuje první českou prezidentskou knihovnu po vzoru amerických hlav států. Ve Spojených státech dnes otevřou už 12 takovou knihovnu. Bude věnována 42. prezidentovi Spojených států Billu Clintonovi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bill Clinton

Bill Clinton | Foto: Jan Rosenauer

Při této příležitosti se sjeli do Clintonova rodného Arkansasu tři bývalí a jeden současný americký prezident. Ještě než velká sláva začne, měli možnost do nové prezidentské knihovny nahlédnout novináři, mezi mini také severoamerický zpravodaj Čro Miroslav Konvalina.

Amerických a zahraničních novinářů je v Little Rocku ve státě Arkansas tolik, že Český rozhlas zařadili do skupiny, která zahájila prohlídku ve 4 hodiny ráno. Za odměnu nám ale ukázali mnohé, co v nové Clintonově prezidentské knihovně Česko připomíná.

Jak mě upozorňuje bývalá Clintonova spolupracovnice Ann Edwardsová, z mnoha fotografií v hlavní expozici se na návštěvníky dívá bývalý prezident Václav Havel. Bill Clinton ho zařadil do galerie nejdůležitějších státníků se kterými se za 8 let ve funkci prezidenta setkal, ale také si vybral Havlovu návštěvu v Bílém domě ze září roku 1998, aby na ní v jedné z vitrín demonstroval, jak vypadá taková návštěva od protokolárního přivítání, přes koncert Lou Reeda až po tanec s manželkami svých politických partnerů po státní večeři.

"Není to náhoda, prezident Clinton si skutečně Václava Havla velmi cení," řekl Českému rozhlasu hlavní designér expozice v prezidentské knihovně Raplh Appelbaum. Bill Clinton po všech stránkách určoval, co v jeho knihovně kde bude. Nová prezidentská knihovna je vlastně dalším pokračováním americké historie očima toho, kdo vytvářel politiku a zákony.

Proto je důležité ukázat nejen, co se dělo doma, ale také ve světě za Clintonovy éry. Občanům knihovna umožní porozumět historii pomocí vztahů k osobám, které znají a mají k nim vztah.

V knihovně je přesná kopie Oválné pracovny z Bílého domu. Je to nahlédnutí dovnitř, jak vláda pracuje. Budova nové instituce na břehu řeky Arkansas navazuje na železniční most a konstrukcí budí, tak jak si to Bill Clinton přeje, dojem mostu do 21. století.

Jeden z architektů nové knihovny Richard Oicott zdůrazňuje především vzdělávací roli prezidentské knihovny zasvěcené muži, který opustil úřad, jako druhý nejmladší v historii. Clintonova prezidentská knihovna má také rozsáhlý zvukový archív. Předali jsme jeho pracovníkům nahrávku z ledna 1994, kdy hrál Clinton na saxofon v pražské Redutě.

Ann Edwardsová ihned v knihovně vyhledala historický minutovník, kde bylo dopodrobna uvedeno, co tehdy Bill Clinton v Praze dělal, viděl a s kým se setkal, sama ráda vzpomíná na procházku po Karlově mostě.

Clintonova prezidentská knihovna skrývá 80 milionů stránek dokumentů, 2 miliony fotografií a tisíce darů od státníků i amerických občanů. Patří k ní také škola veřejné správy. Projekt v hodnotě 165 milionů dolarů se začíná vyplácet, do zapomenutého města Little Rock už přitáhl investice za 1 miliardu dolarů.

Staví se tu hotely, restaurace a silnice. Na výlety, konference a za zábavou sem má ročně přijet přes 300 tisíc lidí. "Faraóni měli pyramidy, američtí vládci mají prezidentské knihovny," poznamenal můj novinářský kolega z listu Chicago Tribune.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme