Kuba se potýká s nedostatkem paliva. Komunistická vláda kvůli tomu zrušila i velkolepé oslavy 1. máje

Kubánská komunistická vláda zrušila velkolepé oslavy 1. máje, na něž každoročně do Havany režim svážel desetitisíce lidí, aby tak demonstroval „hromadnou podporu revoluci a socialismu“. Letos budou oslavy svátku práce menší a jen na lokální úrovni, důvodem je nedostatek paliva, s nímž se karibský ostrov potýká už několik týdnů.

Havana Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejméně tři týdny se tvoří dlouhé fronty před čerpacími stanicemi, kde řidiči čekají, někdy marně, na benzin či naftu

Nejméně tři týdny se tvoří dlouhé fronty před čerpacími stanicemi, kde řidiči čekají, někdy marně, na benzin či naftu | Foto: Alexandre Meneghini | Zdroj: Reuters

Vláda kvůli tomu také omezila prodej benzinu a nafty, aby bylo dost paliva například pro sanitky či pohřební vozy, informoval deník El País.

Kontinuita v krizi. Kubánský parlament podle očekávání ve funkci prezidenta potvrdil Díaze-Canela

Číst článek

Podle španělského deníku se masové prvomájové oslavy v Havaně neuskuteční z ekonomických důvodů poprvé od vítězství kubánské revoluce v roce 1959. Zrušeny dosud byly jen v roce letech 2020 a 2021, a to kvůli pandemii covidu-19.

I loni kubánská vláda zorganizovala velkolepé oslavy na 1. máje, jichž se podle vlády zúčastnil asi milion lidí.

Nedostatek paliva na Kubě způsobil také zrušení prezenční výuky na několika univerzitách, přeplněné autobusy a lidi čekající marně na zastávkách kvůli zrušení řady spojů či hromadící se odpadky na ulicích kvůli jejich méně častým odvozům.

Nejméně tři týdny se tvoří dlouhé fronty před čerpacími stanicemi, kde řidiči čekají, někdy marně, na benzin či naftu. Zrušeno bylo i několik koncertů národního symfonického orchestru.

Nedostatek potravin

Obavy začínají mít zemědělci a v některých obchodech se už projevil nedostatek čerstvých potravin kvůli problémům s dopravou.

Odborové svazy se obávají teroristického útoku, ruší proto prvomájový průvod v Moskvě

Číst článek

„V tuhle chvíli nemáme žádné palivo, a když k tomu přidáte nedostatek hnojiv, tak nevím, jak dopadne naše produkce, bez pohonných hmot nemůžeme ani zasít,“ postěžoval si na twitteru zemědělec Leonel Capote.

Kubánská vláda minulý týden problémy s palivem přiznala a uvedla, že ještě nějakou dobu potrvají. Zdůvodnila je neplněním dodávek od zemí, které jsou podle ní „ve složité energetické situaci“. Dodavateli jsou zejména Venezuela a Rusko, které čelí mezinárodním sankcím.

Podobnou situaci s nedostatkem paliva zažila Kuba například v roce 2019, kdy z toho vláda obvinila americkou vládu tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa a její ropné sankce vůči Venezuele.

Kuba se už řadu let potýká s hlubokou ekonomickou krizí, kterou ještě zhoršila pandemie covidu-19 a s ní související omezení turistiky, na níž je tento karibský ostrov závislý.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme