V Paříži radikálové poničili výlohy několika obchodů. Ve Stuttgartu podle agentury DPA došlo na potyčky mezi protestujícími a policií. V Praze se oslavy svátku práce obešly bez násilností.
Národní technické muzeum koupilo od soukromého sběratele nahrávku s projevem Konrada Henleina pořízenou k oslavám Svátku práce, který nacisté ve 30. letech začali přijímat za svůj.
V Paříži ekologičtí aktivisté rozlili barvu před budovou ministerstva spravedlnosti nebo na sídlo nadace Louis Vuitton. Početné demonstrace jsou také v Toulouse, Bordeaux nebo v Marseille.
Komunisté, kteří v minulých sněmovních volbách propadli a nemají zastoupení ani v horní parlamentní komoře, se sešli u desky připomínající první dělnickou oslavu 1. máje v Praze v roce 1890.
První máj se slavil prostřednictvím průvodů, které se tvářily jako spontánní manifestace. Ve skutečnosti šlo o připravované akce, na kterých se vyžadovala účast.
Co přesně se s člověkem při zamilovanosti a lásce děje zkoumají odborníci z Národního ústavu duševního zdraví. Používají k tomu třeba magnetickou rezonanci nebo měření očních pohybů.
Nedostatek paliva na Kubě způsobil také zrušení prezenční výuky na několika univerzitách, přeplněné autobusy a lidi čekající marně na zastávkách kvůli zrušení řady spojů.
V neděli na Svátek práce se o něco málo ochladí, nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi 13 až 17 stupni Celsia. Podobný ráz počasí vydrží i v první polovině příštího týdne.
K 1. květnu už tradičně patří protesty. Letos ale ve většině měst byly klidnější, než tomu bylo v předchozích letech. Ovlivnila je vládní koronavirová nařízení. V Turecku se ale i přesto zatýkalo.
Policisté účastníky upozorňovali na povinnost nosit ochranu úst a nosu. Volný poté vyzval lidi k chůzi po prostranství Střeleckého ostrova, což nazýval sportovní aktivitou, a pokračoval v projevu.
Dál ale platí vládní restrikce a tedy i omezení maloobchodu v době pandemie. Zákazníci si tak nakoupí například v prodejnách potravin, domácích potřeb nebo třeba drogeriích.
Láska, práce, kritika vlády nebo vstup do Evropské unie. To jsou hlavní témata internetových příspěvků politických stran, které letos Svátek práce nemohly slavit srazy na veřejnosti.
První máj je symbolem příchodu jara i boje za práva dělníků. V mnoha zemích světa proto do ulic vyšly nejen tradiční průvody, ale také skupiny demonstrantů.
Tři policisté, kteří jsou za zveřejněním videa usvědčujícího poradce francouzského prezidenta Emmanuela Macrona z násilí, byli v sobotu vzati do vazby.
Příznivci KSČM se v Praze střetli se svými odpůrci. Jeden z transparentů přirovnával komunismus k nacismu. Komunistická kandidátka na primátorku Marta Semelová chce na autory podat trestní oznámení.
Na 100 tisíc lidí přišlo podle policie na Rudé náměstí v Moskvě do prvomájového průvodu pořádaného federací nezávislých odborů spolu s vládní stranou Jednotné Rusko a prokremelskou lidovou frontou.
Povinné průvody a komunistická propaganda. Tak vypadaly oslavy 1. máje před rokem 1989. Historie svátku práce přitom sahá mnohem hlouběji do historie. A to až do druhé poloviny 19. století. Souvisí s nástupem silného dělnického hnutí ve Spojených státech amerických. A hlavně s požadavkem dělníků na osmihodinovou pracovní dobu.
Ruští odboráři, komunisté i nacionalisté dnes vyjdou do ulic oslavit svátek práce. Kvůli manifestacím úřady výrazně omezí dopravu v centru Moskvy. Také Španělé 1. máj slaví demonstracemi. Do asi sedmi desítek měst je svolali odboráři. Centrem protestů hlavně proti špatné situaci na pracovním trhu je severošpanělské Bilbao.
Řekové letos zažívají netypický první máj. Kvůli pohyblivým pravoslavným Velikonocům, které připadají na tento týden, přesunula vláda volný den za svátek práce na 7. května. Přesto mají i dnes některé profese volno. Odbory totiž vyhlásily další generální stávku proti úsporné vládní politice.
Kritika současné vlády - to bylo hlavní téma komunistických oslav svátku práce na pražském Výstavišti, kam přišly více než dvě tisícovky příznivců KSČM. Strana kritizovala narůstající sociální rozdíly mezi lidmi, kabinetu vytýká údajně asociální reformy.
Svátek práce si tradičně připomínají politické strany. V hlavním městě se jako první do oslav pustili komunisté. Stovky příznivců KSČM se sešly na pražském Výstavišti.
Recesistický první máj se už tradičně koná na Pláních pod Ještědem v Liberci. Letos organizátoři připravili živé scénky ze seriálu o majoru Zemanovi, k vidění budou alegorické vozy, nebudou chybět spartakiádní čísla a kdo bude chtít, dostane devizový příslib na počkání.
První květnový den je už tradičně po celém světe znám jako Svátek práce. Mezinárodní dělnický svátek byl zaveden v roce 1889 jako připomínka stávky chicagských dělníků. Prvomájové demonstrace se dnes očekávají napříč Evropou i ve Spojených státech. V řadě zemí se navíc ponesou ve stínu hospodářské krize.
Berlín a Hamburk sčítají škody. Závěr prvomájových oslav se nesl ve znamení tradičního násilí. Pouliční boje utichly v ulicích německého hlavního města až hluboko v noci.
|Klára Stejskalová, Marie Woodhamsová, Martin Drtina, Lenka Rafaelová|Zprávy z domova
Bez násilností a s mnohem menší účastí demonstrantů, než policisté počítali, skončila prvomájová shromáždění v Praze. Největší obavy měli policisté z případného střetu průvodu stoupenců krajní pravice a levice. Oddechli si krátce po poledni. To už bylo jasné, že pochod sympatizantů dělnické strany sociální spravedlnosti kvůli nízké účasti nebude.
Letos je tomu 120 let, co se poprvé slavil Svátek práce - stalo se tak 1. května 1890. Prvomájové oslavy tradičně využívají ke své prezentaci stoupenci krajní levice i pravice. Mítinky ale pořádají letos v rámci předvolební kampaně i parlamentní strany.