Nejvyšší soud ve Washingtonu rozhodne o osudu Obamovy zdravotnické reformy
Osud největšího úspěchu amerického prezidenta Obamy je nejistý. O ústavnosti jeho zdravotnické reformy dnes rozhodne Nejvyšší soud ve Washigtonu. Jde hlavně o to, jestli může federální vláda nutit občany, aby nějaké pojištění měli.
Nejvyšší soud ve Washigtonu dnes rozhoduje o reformě amerického zdravotnictví. V sázce je její klíčový bod: jestli může federální vláda vyžadovat po občanech, aby si nějaké pojištění pořídili. Podle republikánů je to neústavní.
„Dnešní hlasování je splněním snu mnoha lidí,“ prohlásil prezident Obama, když na jaře roku 2010 Kongres reformu zdravotnictví schválil.
O očekávaném verdiktu v USA mluvil ve Ranním Radiožurnálu tamní zpravodaj ČRo Vít Pohanka
Jenže většina amerických států ji odmítá. Spor o ústavnosti některých jejích ustanovení doputoval k Nejvyššímu soudu. Ten má oznámit svůj verdikt. I když potvrdí platnost reformy, nemá Barack Obama vyhráno.
Republikánský kandidát Mitt Romney slibuje, že v případě zvolení zruší reformu hned první den ve funkci.
Reforma nařizuje od roku 2014 všem Američanům, aby si nějaké zdravotní pojištění pořídili. To se ale příčí nejenom republikánům ale velké části americké veřejnosti, vysvětluje doktor Pavel Klein, který vede zdravotnické centrum u Washingtonu: „Američané preferují rozhodovat se sami.“
Jestli dnes Nejvyšší soud potvrdí neústavnost klíčového bodu zdravotnické reformy, bude to pro prezidenta Obamu těžká politická rána pět měsíců před prezidentskými volbami.