Americký prezident Barack Obama čelí rostoucí kritice. Důvodem je reforma zdravotnictví, takzvaná Obamacare. Její zavádění totiž provázejí rozsáhlé problémy. K výhradám republikánů se už přidávají i zákonodárci z Obamovy vlastní Demokratické strany.
Americký prezident Barack Obama se na poslední chvíli snaží odvrátit hrozící rozpočtové provizorium. Do něj se Spojené státy dostanou, pokud se obě komory Kongresu nedohodnou na rozpočtu pro nový fiskální rok. V jádru sporu je Obamova reforma zdravotnictví, která právě vstupuje v platnost. Prezident podle Bílého domu nabídl opozičním republikánům, aby souhlasili s rozpočtem alespoň pro příštích šest týdnů a to bez požadovaného odkladu zdravotnické reformy.
Americká vláda přehodnotila zásadní bod zdravotnické reformy. Oznámila, že malé podniky nebudou muset od příštího roku platit část pojištění za své zaměstnance. Opatření, které se má dotknout desítek milionů amerických zaměstnanců, se odkládá do roku 2015.
Reforma maďarského zdravotnictví zakazuje ode dneška nemocnicím a lékařům přijímat úplatky od pacientů. Zároveň ale vnesla chaos do celého systému. Ruší se řada nemocničních lůžek ale i celá oddělení. Pozor si budou muset dávat i pacienti, kteří nebudou poslouchat svého lékaře.
Osud největšího úspěchu amerického prezidenta Obamy je nejistý. O ústavnosti jeho zdravotnické reformy dnes rozhodne Nejvyšší soud ve Washigtonu. Jde hlavně o to, jestli může federální vláda nutit občany, aby nějaké pojištění měli.
Nejvyšší soud ve Washingtonu druhý den rozhoduje o osudu reformy zdravotnictví. Šestadvacet z 50 amerických států považuje za neústavní, aby si občané USA podle zákona museli nějaké zdravotní pojištění od roku 2014 pořídit. Reforma se podle průzkumů nelíbí také dvěma třetinám Američanů. Ti aktivnější z nich teď demonstrují přímo před Nejvyšším soudem.
Nejvyšší soud Spojených států dnes začíná jednat o zdravotnické reformě prezidenta Obamy. 26 států napadlo jako neústavní některé její části. O posouzení nejvyšším soudem požádala sama federální vláda. Rozhodnutí soudu bude mít v roce prezidentských voleb vážné politické důsledky.
Národní rada osob se zdravotním postižením nesouhlasí s některými body nové zdravotnické reformy ministra zdravotnictví Leoše Hegera. Své námitky dnes zveřejní spolu s Českou lékařskou komorou a Svazem pacientů ČR na tiskové konferenci.
V Brně skončil víkendový sjezd České lékařské komory. Dospěl k závěru, že ministerstvo zdravotnictví a vláda neplní sliby dané lékařským odborům a zdravotní reforma nepřinese prospěch nikomu. Rozladění lékařů umocnila i neochota ministerstva zvýšit od prvního ledna mzdy lékařů o 10 procent.
V Senátu se dnes bude hlasovat pro návrh šéfa pražské záchranky a senátora za ODS Zdeňka Schwarze. Ten chce pro záchranáře, kterým je nad 50 let a na záchrance odpracovali minimálně 15 let, a to i na poloviční úvazek, odchodné ve výši šestinásobku průměrného platu. U senátorů by mohl uspět.
Sociální a zdravotní výbor Senátu projednal zákony zdravotnické reformy, které předtím schválila hlasy koaličních poslanců sněmovna. Senát by se měl další částí reformních norem zabývat na své příští schůzi. Očekává se, že levice, která má v Senátu většinu, navrhované zákony nepodpoří a vrátí je se změnami poslancům. Kvůli reformám se dnes schází i tripartita.
Celou sérii předloh spojených s reformou zdravotnictví dnes poslala sněmovna senátorům, a to přes odpor opozice, podle níž například zákon o zdravotních službách spíš omezí než posílí práva pacientů, jak tvrdí ministr Leoš Heger.
Poslanecká sněmovna dnes rozhodne o zdravotnické reformě. Poslanci budou hlasovat o třech kodexových normách. Zákon o zdravotních službách vymezuje podmínky poskytování péče a postavení státu, poskytovatelů péče a pacientů. Předloha o speciálních zdravotních službách upravuje například umělé oplodnění, sterilizace žen, kastrace mužů a transsexualitu. Návrh zákona o zdravotnické záchranné službě mimo jiné prodlužuje dobu příjezdu záchranářů k pacientovi o pět minut nejvýše na 20 minut.
Americká reforma zdravotnictví má nový problém. Odvolací soud v Atlantě označil za protiústavní tu část reformy, která stanoví Američanům povinnost pořídit si nějaké zdravotní pojištění.
Senátoři začali diskutovat o první části zdravotnické reformy. V novele, o které budou hlasovat, se zvyšují poplatky za pobyt v nemocnici ze 60 na 100 korun a především se legalizuje platba takzvaných nadstandardů. Senátoři však návrh nejspíš vrátí zpět do Sněmovny.