Nelson Mandela se dožívá 93 let. V jeho domě je muzeum

„Můžeme změnit svět a učinit ho lepším. Vše je v našich rukách,“ říká Nelson Mandela. Symbol boje proti apartheidu, první černošský prezident Jihoafrické republiky a nositel Nobelovy ceny za mír se stal legendou už za svého života. Dnes se dožívá třiadevadesáti let. V jeho domě v jihoafrickém Sowetu natáčel Jaromír Marek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nelson Mandela se dožívá třiadevadesáti let

Nelson Mandela se dožívá třiadevadesáti let | Zdroj: ČTK

Dům s číslem 8115 v části Orlando West je obyčejný malý domek, jakých jsou v Sowetu stovky, možná tisíce. Tady se ale psaly dějiny Afriky. Patnáct let svého života tam prožil Nelson Mandela, neúnavný bojovník za lidská práva. Roky, které tady strávil, pro něj nebyly vůbec lehké.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Jaromíra Marka z muzea Nelsona Mandely

„Nelson Madela zde žil od roku 1946 do roku 1961, do doby, než šel do vězení,“ říká Fusumus, mladý muž, který se narodil v sousedství Mandelova domu a dnes tady provádí návštěvníky.

Dům se stal doslova poutním místem. Tady totiž začal boj za práva černých Afričanů.

„Denně sem přicházejí přes dvě stovky lidí, ze zámoří i z Afriky. Těch je přeci jen nejvíc,“ uvádí Fusumus.

Dům na nároží ulic Vilakazi a Ngakane není velký. Sám Mandela jej ve svých pamětech popsal takto:

„Dům byl stejný jako stovky jiných, postavených na pozemku velikosti poštovní známky. Jako ostatní domy měl stejnou plechovou střechu, betonovou podlahu, úzkou kuchyňku a místo koupelny kbelík. Ložnice byla tak malá, že postel zabrala téměř celou podlahovou plochu.“

Ve čtyřech malých místnostech se i přesto tísnilo celkem devět členů Mandelovy rodiny.

„Mandela tady žil s oběma manželkami. S Winnie a jejich dvěma dětmi a se svojí bývalou ženou Evelyn. S tou měl čtyři děti. Ti všichni žili zde,“ popisuje průvodkyně Jane.

Do domu číslo 8115 se Nelson Mandela na krátkou chvíli vrátil i poté, co byl v roce 1990 propuštěn z vězení. O šest let později byl dům změněn na muzeum věnované Mandelovi a jeho boji proti apartheidu.

Jane tady pracuje už šest let, když se jí ptám, jaký je nejčastější dotaz turistů ze zahraničí, odpoví se smíchem:

„Nejčastěji se ptají, v kterém roce Mandela zemřel.“ Musí turistům vysvětlovat, že Nelson Mandela stále žije. A stejnou odpověď může dát neinformovaným návštěvníkům i dnes, kdy se Nelson Mandela dožívá třiadevadesáti let.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme