Zvolení předcházela dohoda Ramaphosova Afrického národního kongresu (ANC) s největším rivalem Demokratickou aliancí (DA) a dvěma dalšími stranami na vládě národní jednoty.
Řada předvolebních odhadů a médií upozorňovala, že by Africký národní kongres mohl přijít o parlamentní většinu, přičemž poukazovala na pokles podpory, který strana zaznamenala v posledních letech.
Nejmladšímu řečníkovi 13. mezinárodní konference o AIDS bylo 11 let. Jihoafričan Nkosi Johnson se s HIV narodil. Kvůli diagnóze ho později odmítli přijmout i do školy.
„Řekněte mi jednu zemi, kterou vede černoch a která není pr*elí světa,“ vzpomíná Cohen ve své knize na jedno z údajných prohlášení Donalda Trumpa, kterého označuje za rasistu, lháře a surovce.
Deník začala psát jako třináctiletá dívka skrývající se před nacisty v Amsterdamu. Je považován za symbol tragického osudu milionů Židů za druhé světové války.
Africký národní kongres stále žije z odkazu bývalého prezidenta Nelsona Mandely a jeho boje za svobodu a rasovou rovnost, klesá mu však podpora voličů.
„Mějte úctu k jejich památce. Jsou lepší místa, kde se dá naučit chodit po kladině, než na místě symbolizujícím deportace statisíců lidí k vyhlazení,“ uvedlo muzeum na twitteru.
V Jihoafrické republice putuje do aukce příležitost strávit noc v jedné z nejslavnějších vězeňských cel, kterou 18 let obýval bývalý prezident a odpůrce rasové segregace Nelson Mandela.
Winnie byla Mandelovou manželkou 38 let, z toho 27 let ale strávil Mandela ve vězení za své politické aktivity v boji proti tehdejšímu režimu rasové segregace v JAR.
65letý byznysmen a jeden z nejbohatších lidí v Jižní Africe Cyril Ramaphosa má velkou šanci stát se v roce 2019 příštím prezidentem. Jeho pověst je však poškozena.
Jihoafrická republika se rozloučila s Nelsonem Mandelou. Při pohřebním obřadu na něj vzpomínali jeho příbuzní i státníci a příslušníci jeho kmene Tembu. Ceremoniál se konal ve velkém stanu postaveném pro tento účel ve vesnici Qunu, kde Mandela vyrůstal. Tam byla také po poledni místního času podle jeho přání uložena rakev do hrobu.
V Jihoafrické republice vrcholí přípravy na nedělní pohřeb Nelsona Mandely. Letadlo s jeho ostatky už přistálo na letišti v Mthatha. Rakev s ostatky bývalého prezidenta pak zamířila v proskleném voze do vesnice Qunu, kde bývalý prezident vyrůstal a kde bude pohřben. Silnici lemují zástupy desítek tisíc Jihoafričanů, kteří přišli známého bojovníka proti apartheidu doprovodit na jeho poslední cestě.
Ostatkům bývalého jihoafrického prezidenta Nelsona Mandely vzdalo v Pretorii čest nejméně 100 tisíc lidí. Uvedly to jihoafrické úřady. Mandelova rakev se skleněným víkem byla od středy vystavená v sídle vlády.
Naposledy se lidé v Jihoafrické republice mohou rozloučit s Nelsonem Mandelou. Jeho ostatky budou do pátku vystaveny v prezidentském paláci v Pretorii. V neděli pak probehně pohřeb v jeho rodné vesnici Qune.
Jihoafričané vzdávají hold Nelsonu Mandelovi. Jeho ostatky budou až do pátku vystaveny ve skleněné rakvi v prezidentském sídle v Pretorii. Se zakladatelem demokratické Jihoafrické republiky se rozloučily desetitisíce lidí.
Jihoafričané se dál loučí se svým lídrem Nelsonem Mandelou. Jeho ostatky budou až do pátku vystaveny v Pretorii, v sídle jihoafrické vlády a prezidenta. V místě, kde byl Mandela v roce 1994 uveden do úřadu jako první demokratický prezident Jihoafrické republiky.
Desetitisíce Jihoafričanů a desítky světových lídrů dnes v Johannesburgu vzdaly hold Nelsonu Mandelovi. Americký prezident Barack Obama označil Mandelu za největšího bojovníka za svobodu dvacátého století. Další řečníci vyzdvihli jeho snahy o usmíření Jihoafričanů po éře apartheidu, vlády bílé menšiny.
Svět se v Johannesburgu loučí s Nelsonem Mandelou. Zesnulému jihoafrickému bojovníkovi za práva černochů vzdávají poctu na fotbalovém stadionu v Sowetu státníci z celého světa i desítky tisíc diváků v hledišti. Ceremoniál doprovázejí velká bezpečnostní opatření.
Jihoafričané se dnes rozloučí se svým prvním demokratickým prezidentem Nelsonem Mandelou. Na oficiální ceremoniál do Johannesburgu míří sto tisíc lidí. Další pietní shromáždění se odehrají po celé zemi. Vše budou provázet mimořádná bezpečnostní opatření.
Celostátní den smutku v Jižní Africe je ve znamení modliteb a rozjímání. Obyvatelé Jihoafrické republiky se tak modlí za Nelsona Mandelu, který zemřel v noci na pátek ve věku 95 let. Bohoslužby se konají po celý den, a to ve všech kostelech, chrámech, mešitách i synagogách.
Mikrofony Poslanecké sněmovny zachytily neformální rozhovor premiéra v demisi Jiřího Rusnoka s ministrem obrany Vlastimilem Pickem, do kterého se vložil i ministr financí Jan Fischer. Rusnok v něm říká, že se mu vůbec nechce jet do Jižní Afriky na pohřeb Nelsona Mandely. Záznam přenosu České televize, jehož pravost Český rozhlas ověřil, teď koluje zejména po sociálních sítích.
Jihoafričané dále proudí k domům, ve kterých Nelson Mandela žil nebo pracoval. Před prezidentským úřadem v Pretorii musela policie zpřísnit bezpečnostní opatření. Úřady mezitím pracují na organizaci jednoho z největších pohřebních obřadů v historii JAR, na který přijedou státníci z celého světa. Bojovník proti rasistickému režimu apartheidu a první černošský prezident zemřel v noci na pátek ve věku 95 let.
Nelson Mandela zemřel. Světoznámý bojovník proti apartheidu a nositel Nobelovy ceny míru skonal ve věku 95 let. Krátce po oznámení smutné zprávy se před domem prvního černošského prezidenta Jihoafrické republiky začali scházet lidé, aby milovanému Madíbovi, jak mu říkali, vzdali čest.
2:23
|Robert Mikoláš, Simona Bartošová, Iva Menšíková|Zprávy ze světa
Zemřel nejznámější bojovník proti apartheidu a bývalý jihoafrický prezident Nelson Mandela. Muž, který se zasloužil o mírové soužití bělochů a černochů, skonal ve věku 95 let po dlouhodobé plicní infekci. Oznámil to jihoafrický prezident Jacob Zuma:
Film o jednom z největších bojovníků za svobodu a rovnost jde do kin v různých částech světa. Životní příběh Nelsona Mandely s názvem Mandela: Dlouhá cesta ke svobodě od režiséra Justina Chadwicka dnes budou mít možnost zhlédnout diváci například v New Yorku nebo Los Angeles. Premiéru už ale britsko-jihoafrický film měl v rodné zemi tohoto nositele Nobelovy ceny míru, který se zasloužil o konec apartheidu - v Jihoafrické republice.
Zdravotní stav slavného bojovníka proti apartheidu a exprezidenta Jihoafrické republiky Nelsona Mandely se v posledních dvou dnech dále zhoršil. Informovala o tom vláda. Čtyřiadevadesátiletý Mandela leží v pretorijské nemocnici s plicní infekcí.